Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8921
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Erdem Bayazıt

Erdem Bayazıt


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Erdem Bayazıt Yazıcıya Gönder
Kahramanmaraş'ta 1939 yılında doğan Erdem Bayazıt, ilk ve ortaöğrenimini burada tamamlayarak, 1971'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Kurucusu olduğu Akabe Yayınlarının ve Mavera dergisinin yönetimini üstlenen Bayazıt'ın, ilk şiir kitabı ''Sebeb Ey'' 1972 yılında Edebiyat Yayınları arasında yayımlandı. Son şiirleri ''Risaleler'' adı altında 1987'de Akabe Yayınlarından çıktı.

1981 yılı Temmuz ayında Ajans 1400 adlı bir firmanın film ekibiyle beraber Afganistan'a doğru yola çıkan şair, Şenol Demiröz, Yücel Çakmaklı, Ahmet Bayazıt, Çetin Tunca, Halil İbrahim Sarıoğlu ve Necdet Taşçıoğlu'ndan oluşan çekirdek bir kadro ile Pakistan'ın Peşaver kenti başta olmak üzere İran, Hindistan ve Afganistan içlerini gezerek izlenimlerini ''İpek Yolundan Afganistan'a''' adlı eserinde topladı. Bu eserle 1983 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Basın Ödülü'nü kazandı.

Akabe Anonim Şirketinin 1984'te İstanbul'a taşınması kararıyla bu görevini devrederek yeniden memurluğa dönen Bayazıt, DPT'ye sözleşmeli personel olarak girdi.

Şair, daha sonra bu görevi bırakarak, 1987 seçimlerinde Anavatan Partisinden Kahramanmaraş milletvekili seçilerek, TBMM'nin 18. Dönemi'nde Milli Eğitim ve Çevre Komisyonlarında görev aldı.

05 Temmuz 2008 günü vefat etti.

Erdem Bayazıt kitapları