İzzet Günay

İzzet Günay

21 Ağustos 1934 tarihinde, İstanbul’da doğdu. 

Deniz Kolejinde öğrenim gördükten sonra Haydarpaşa Lisesinden dönem arkadaşı Seyfi Dursunoğlu ile beraber mezun oldu.

İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğünde teknik ressam olarak çalıştı. İş çıkışlarında Balarısı Engin’in dershanesine koşarak orada dans dersleri verdi. Bazı günler, gece yarılarına kadar dans ettiği oldu. Bu dönemde step dansı öğrenmeyi kafasına koydu ve Amerika’ya giden bir arkadaşına step ayakkabısı siparişi verdi. 

Lisede okurken amatör olarak tiyatroya başladı. Tiyatroya ilgisini Yeşilay Gençlik Kolu’nda sürdürdü. Bir dönem, linyit ticaretiyle uğraştı. 

1957 yılında rastladığı gazete ilanının vesilesiyle Haldun Dormen yönetimindeki Cep Tiyatrosu oyuncu yetiştirme kurslarına başvuru yapmak üzere ilgili formu doldurdu, istenen fotoğrafı da güçlükle denkleştirdiği parayla çektirip teslim etti. Aradan iki hafta geçmesine rağmen tiyatrodan hiçbir haber alamayınca fotoğrafçıya verdiği para içine dert oldu ve doğruca Küçük Sahne’ye gitti. Haldun Dormen ile karşılaştığında kendisine “Siz, İzzet Günay’sınız değil mi?” sorusu yöneltildi. Aslında başvurusu çoktan kabul edilmiş, Haldun Dormen de kendisini fotoğrafından tanımıştı.

İlk olarak “Kara Ağaçlar Altında” adlı oyunda ufak bir rolde sahneye çıkarak profesyonel oyunculuğa başladı. Burada birçok oyunda yer aldı ve sahne amirliği yaptı. 

1958 yılında Kemal Film yapımı “Kırık Plak” adlı filmde, Zeki Müren’in şoförü rolüyle sinema oyunculuğuna başladı. İlk başrolünü, “Varan Bir” (1964) adlı filmde oynadı.

1964 yılı 1. Altın Portakal Film Festivali’nde başrolünü oynadığı, yabancı tiyatro eserinden adapte “Ağaçlar Ayakta Ölür” filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı. 2002 yılında, 39. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü; 2009 yılında, “Vesikalı Yarim” ile 2. Türk Sineması Sevgi Onur Ödülü; 2010 yılında 4. Yeşilçam Ödülleri’nde Kültür Sanat Hizmet Ödülü; 2013 yılında, 20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü; 2017 yılında, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Aziz Nesin Emek Ödülü aldı.

Küçük yaşlarından itibaren pul biriktirdi; bunlara daha sonra para, madalya ve madalyon koleksiyonculuğu da eklendi. 1985 yılında antika üzerine bir dükkân açtı ve burada danışmanlık hizmeti verdi. 

200’ü aşkın film ve dizide rol aldı. Bazıları şunlardır:

Kırık Plak (1959)

Beni Osman Öldürdü (1963)

Tophaneli Osman (1964)

Ağaçlar Ayakta Ölür (1964)

Yumrukların Kanunu (1966)

Kardeş Kavgası (1967)

Vesikalı Yarim (1968)

Şoför Nebahat (1970)

O Ağacın Altında (1972)

Aşka Sürgün (televizyon dizisi, 2005)

 

İzzet Günay: “Bir zirveye doğru tırmanırsın ama zirve orada durmaz. Senin bilgin arttıkça zirve de yukarı çıkar ve oraya hayatta ulaşamazsın. Yaklaşırsın ama parçaları bulamazsın”

...

“Tiyatro ister istemez bir tutku, yaşam tarzı olmuştu benim için. Zaten Haldun Dormen’in yaşama bakışı, kişiliği hepimizi etkiliyordu. Sosyal hayatın önemini kavramıştım giderek. Diyebilirim ki Haldun Dormen ile sadece tiyatro oyunculuğunu değil, yaşamı da öğrenmiştim.”