Can Kıraç

22 Mayıs 1927 tarihinde, Ankara'da doğdu. Türkiye'nin ilk ziraat mühendislerinden Ali Numan Kıraç ile Semiha Kıraç'ın çocuğu idi. Kendisine "Can" ismini Mustafa Kemal Atatürk verdi. Çocukluk yılları Eskişehir'de geçti. İlköğrenimini Eskişehir'deki Ülkü İlkokulunda tamamladıktan sonra lise öğrenimini için kardeşi İnan ile birlikte İstanbul'a taşındı ve  Galatasaray Lisesinde öğrenim görmeye başladı. 1946 yılında mezun oldu. Yükseköğrenimini ise 1950 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde tamamladı. Üniversite yıllarında, 1949-50 yılları arasında, Türkiye Milli Talebeler Federasyonu'nun başkanlığını yürüttü. 

İnsanlarla ilişki kurmak ona hep heyecan ve keyif verici geldi. İnsanları anlamaya, düşünce dünyalarına ulaşabilmeye daima özlem duydu. Bu sebeple 1949 yılında Ziraat Fakültesi dergisi Koruk’u çıkarttı. 

Daha sonra TMTF gazetesi İnkılap ve Gençlik'te yazılar yazdı. Ziraat Fakültesi matbaasında kurşun harfleri dizmeyi öğrendi, sayfa düzenlemesi yaptı, kendi deyimiyle matbaa mürekkebi kokusunu içine sindirdi. 

İş hayatına 29 Ağustos 1950 tarihinde Ankara'da, Vehbi Koç'un kurduğu Koç Ticaret'in otomobilcilik şubesinde çalışarak başladı ve burada Bernar Nahum'un yanında çalıştı. 

1954 yılında İzmir'de tanıştığı İnci Atav Kıraç ile evlendi ve bu evliliğinden Aslı ile Ali Numan adında iki çocuğu oldu.

1957 yılında Vehbi Koç'un, iş faaliyetlerini İzmir ve Ege'de sürdürmek ve ilerletmek için ortaklıkla kurduğu Egemak şirketinde genel müdür yardımcısı olarak çalıştı, bir yıl sonra ise şirketin genel müdürlüğüne getirildi. 

1963 yılında tüm Koç şirketlerini bir çatı atlında toplayan Koç Holding'in kurucu ortağı olarak yer aldı ve 1968 yılında İstanbul'a dönerek, merkezde Otomotiv Grubu'nda çalışmaya başladı. 1973 yılında holdingin icra komitesine girdi, 1982 yılında Otomotiv Grubu'nun başına getirildi. 

Vehbi Koç Vakfı inisiyatifiyle kurulan Koç Üniversitesinin kuruluşunda yer aldı. 

1991 yılında kendi isteğiyle Koç'taki 41 yılını noktalayarak emekliliğe ayrıldı.

26 Haziran 2024 tarihinde, tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesinde 97 yaşında vefat etti.