Adnan Oktar

2 Şubat 1956 tarihinde, Ankara'da doğdu. Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak da bilinmektedir. Hazırladığı kitaplarda kullandığı müstear ad, Harun Yahya'dır.

İlk ve ortaokulu Cebeci'de, liseyi Kurtuluş'ta okudu. 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümüne girdi. Bu bölümü bitirmeden İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Tarih Bölümünde öğrenim görmeye başladı. Daha sonra bu bölümü de yarıda bıraktı.

1991 yılında kokain kullandığı iddiasıyla hakkında dava açıldı. Bu davadan 1994 yılında beraat etti.

1999 yılında Eskişehir Hava Hastanesi'nden aldığı "askerliğe elverişli değildir" raporuyla askerlikten muaf tutuldu. Paranoid şizofreni hastası olduğuna dair yedi farklı hastaneden rapor aldı. 18 Ağustos 2000 tarihinde bedelli askerlikten yararlandı ve askerlikten terhis edildi.

Hz. Harun ile Hz. Yahya'nın adlarını birleştirerek, "Harun Yahya" takma adıyla çok sayıda biyolojik evrim karşıtı kitap hazırladı. 1986 yılında çıkan "Yahudilik ve Masonluk" adlı kitabıyla Türkiye'deki Yahudilerin ve masonların amacının Türk halkının ruhsal, dinî ve ahlaki değerlerini bozmak olduğunu iddia etti. "Yaratılış Atlası" adlı kitabı Fransızcaya ve İngilizceye tercüme edildi; on binlerce kopyası Avrupa ve ABD'deki birçok okul, üniversite ve araştırma enstitüsüne gönderildi. İnternet siteleri, televizyon programları ve CD gibi değişik basın araçları üzerinden de yayın yapan Adnan Oktar; Mehdilik, Mehdi devri, evrim, yaratılış, ahir zaman, Mesih, Hz. İsa'nın dönüşü gibi konularda yayınlar yaptı. 

1999 yılında aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu, Bilim Araştırma Vakfı'na mensup seksen beş kişi gözaltına alındı. Adnan Oktar, çete oluşturmak ve tehditle menfaat sağlamak suçlamasıyla dokuz ay tutuklu kaldı.

2005 yılında Adnan Oktar ve bir grup müridi hakkında açılan "çıkar amaçlı örgüt kurma" davası zaman aşımı nedeniyle Kasım 2005 tarihinde düşürüldü. Bu karar, Yargıtay 8. Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi Oktar hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Mayıs 2008 tarihinde Adnan Oktar, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2013 yılında A9 kanalında, canlı yayında mason oldu.

Temmuz 2018 tarihinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Oktay Babuna ve yüz yetmiş altı kişiyle beraber, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "çocukların cinsel istismarı", "cinsel saldırı", "siyasi ve askerî casusluk", "rüşvet ve resmî belgede sahtecilik", "tehdit", "şantaj", "özel hayatının gizliğini ihlal" ve "kişisel verilerin kaydedilmesi" gibi otuz ayrı suçtan gözaltına alındı. Oktar'ın olduğu iddia edilen villada ve A9 TV stüdyosunda da aramalar yapıldı. Elliden fazla silah, çelik yelek, zırhlı araç ve tarihî eser ele geçirildi. Tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilen Adnan Oktar, daha sonra Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi. Tüm mal varlığına el konuldu.

Adnan Oktar Organize Silahlı Suç Örgütü'ne yönelik 78’i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada mahkeme, Adnan Oktar’ı suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, siyasal veya askerî casusluk, FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte 7 kez çocuğun nitelikli cinsel istismarı, 27 kez nitelikli cinsel istismar, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, eziyet, eğitim hakkının engelleme, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi ve tehdit suçlarından önce 1075 yıl hapse mahkûm etti. Daha sonra yöneticisi olduğu örgüt üyelerinin cezaları da eklenince cezası 9 bin 803 yıl 6 ay hapis ve 400 bin lira para cezasına yükseldi.

10 Temmuz 2024 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Dairesi, elebaşı Adnan Oktar hakkında verilen 8 bin 658 yıl hapis cezasının tamamını ve Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü hakkında verilen cezaları onadı.