Akil Öztuna

Akil Öztuna

10 Ocak 1905 tarihinde,  Ankara'da doğdu. Bugünkü ise derecesine denk olan idadiyi bitirdi. Mezuniyetten sonra uzun yıllar boyu Jandarma Sivil İstihbarat'ta çalıştı. Ordu evinde tanıştığı Jale Hanım'la evlendi ve bu evliliğinden Aytaç, Gültaç, Nurtaç ve Ertaç adlarında dört çocuğu oldu.

Emekli olduktan sonra, babasının da ilgi duyduğu tiyatro ve sinemayla alakadar olmaya başladı. Çeviriler yaptı. İlk kez 1974 yapımı "Dövüşe Dövüşe Öldüler" filmiyle sinemaya adım attı. Arzu Film ekibinden gelen teklifi kabul ederek "Hababam Sınıfı" serisinde, gözleri pek iyi görmeyen felsefe öğretmenini canlandırdı.

1976 yapımı "Tosun Paşa" filminin Kemerburgazdaki çekimleri sırasında deve üstündeyken rahatsızlanarak yere düştü. Kaldırıldığı hastanede iç kanama geçirerek 18 Kasım 1976 tarihinde vefat etti. 

"Tosun Paşa" ve "Hababam Sınıfı" filmleri, Öztunanın rahatsızlandığı bu dönemde aynı anda çekilmekteydi. Öztuna'nın ölümü nedeniyle senaryo değiştirildi ve "Tosun Paşa" filminde canlandırdığı Tellioğlu Akil karakteri, filminin geri kalan bölümünde ortadan aniden kayboldu.

Öztuna üç yıllık sinema hayatı boyunca salt yedi filmde rol aldı. Tüm rollerinde kendi adını kullandı.

Başlıca filmler şunlardırr:

Dövüşe Dövüşe Öldüler (1974)

Hababam Sınıfı (1975)

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

Sarı Necmiye/İt Adası (1975)

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976)

Tosun Paşa (1976)

Hababam Sınıfı Tatilde (1977)