Adewale Akinnuoye-Agbaje

Adewale Akinnuoye-Agbaje

Adewale Akinnuoye-Agbaje, 1967 doğumlu Afrikaasıllı İngiliz dizi ve sinema oyuncusu. HBOnun çok izlenen dizisi Ozda canlandırdığı Simon Adebisi karakteriyle ünlenen Akinnuoye-Agbaje, Emmy ödüllü dizi Lostta ’Mr. Eko’ rolünde oynuyor.

Adewale Akinnuoye-Agbaje, 22 Ağustos 1967de Londrada dünyaya geldi. İsmindeki Ade, taç anlamına; wale, eve gelmiş; Akin, savaşçı; nuoye, reisi; Agbaje ise başarı ve zenginlik anlamına geliyor. 4 Kız kardeşi olan Adawalenin ailesi, o doğmadan önce Nijerya’dan İngiltereye taşındı. Adewale, lise ve üniversite eğitiminin ardından Londra Üniversitesine bağlı Kings Koleji’nde hukuk dalında master derecesi aldı.

Hayatında yaratıcı işlerde yer almayı isteyen Adawale, öncelikle mankenlik yaptı ve çeşitli müzik kliplerinde yeraldı. 2000’de HBO dizisi Ozda canlandırdığı mahkum ‘Simon Adebisi rolüyle tanındı ve ün kazandı.

1995de Ace Ventura: When Nature Calls ve Congo adlı filmlerde oynayan Adewale, 2001de Mummy Returnsde, 2002de Matt Damonın başrolünde olduğu The Bourne Identityde ve 2005de Mistress of Spices, On the One ve Get Rich or Die Tryin filmlerinde roller aldı.