Ahmet Mesud

10 Temmuz 1989 tarihinde Afganistan’ın Pençşir vilayetinde doğdu. Henüz 12 yaşında, daha önce hiç ceset görmemişken, 9 Eylül 2001’de babası Ahmet Şah Mesud’un naaşıyla karşılaştı.  O günleri AFP’ye şöyle anlattı: “Her şey değişti. O andan itibaren şimdiye kadar öğrendiğim her şeyi değiştirmem gerektiğini anladım ve 12 yaşında başka biri olmam gerekiyordu.”

Gençlik yıllarını yurt dışında geçirdi. Ortaokulu Tacikistan’da, lise eğitimini ise İran'da tamamladı. Ardından İngiltere'deki Sandhurst Kraliyet Askerî Akademisinde bir yıl eğitim aldı.

2012 yılında Londra King's College’da Savaş Çalışmaları alanında başladığı lisans eğitimini 2015 yılında tamamladı. 2016 yılında Londra Üniversitesinden Uluslararası Politika alanında Yüksek Lisans derecesini aldı.

Afganistan’ın İngiltere Büyükelçiliği ve Ahmed Şah Mesud'un Avrupa Özel Temsilcisi görevlerinde bulundu. Cemiyet-i İslami Partisi'nin Londra temsilciliğini yürüttü.

Nahzat-i-Melli-yi Afganistan’ın (Afganistan Ulusal Hareket Partisi) kurucuları arasında bulundu. Mandegar Daily gazetesi ve Yad-i Yar'ın kurucusudur. Ulusal Gündem adını verdiği ilk kitabı 2012'de yayımladı.

İlerleyen yıllarda Afganistan'a döndü ve 2016’da Şah Mesud Vakfı'nın CEO'su olarak atandı. 5 Eylül 2019'da Pençşir Vadisi'ndeki türbesinde babasının halefi ilan edildi.

2019 yılında resmen siyasete giren Ahmet Mesut, 2021'deki Taliban'ın askeri ilerlemelerine karşı kuzey Afganistan'da milislerden oluşan bir koalisyon kurdu. Kabil'in teslim edilmesinin ardından Taliban yönetimini reddeden Başkan Yardımcısı Emrullah Salih'le işbirliği içierisine girdi.