Ahmet Çağdaş Çatoğlu

Ahmet Çağdaş Çatoğlu

1980’li yılların başında İstanbul-Beylerbeyi'nde doğdu. İlköğrenimini Ankara Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu ve Bahçelievler İlköğretim Okulunda; ortaöğrenimini Samsun Mithatpaşa Lisesi ve Namık Kemal Lisesinde tamamladı.

Okul yıllarında üstün bir yetenek gösteremediğinden eğitim süreci bir hayli yorucu geçti, basketbol oynayarak bitirdiği lise yıllarının ardından bir süre C klasman basketbol hakemi olarak bölgesel lig müsabakalarında düdük çaldı. Liseyi bitirdikten sonra bir TV ilanında gördüğü “Yeni açılacak gazetemize yetiştirilmek üzere muhabir arkadaşlar arıyoruz.” ilanının ardından Barış İpek ve Adnan Arslan’la tanışmasıyla meslek hayatına ilk adımı attı. O dönem Haber Aktif adıyla haftalık  yayımlanan gazetede ilk olarak muhabir, daha sonra da spor müdürü olarak görev yaptı. Bu gazetedeki görevini 2 sene sürdürdükten sonra Yeni Şafak gazetesinde muhabir yer aldı. Yeni Şafak gazetesindeki görevi, Samsun Gazi Belediyesi Basın Şefi olmasıyla sona erdi. Bu görevi sırasında şu an Gençlik ve Spor Bakanı olan dönemin AK Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç’la birlikte çalıştı. “Tılsım” adlı kültür ve sosyal içerikli bir derginin ekibinde, Haber Müdürü olarak 3 sene yer aldı. Karadeniz Bölgesi'nde “Tanıtım ve Medya” alanında önde gelen ajanslarından biri olan Onay Medya’nın kurucu ekibinde yer aldı.

www.onaymedya.com haber sitesinde editör ve köşe yazarı olarak yer alan Ahmet Çağdaş Çatoğlu, ARTI-1 adlı kültür-sanat dergisine de haber ve fotoğraflarıyla destek verdi. Karadeniz TV’de yayınlanan “İlden İle Mülayim” adlı programda kameraman olarak görev yaptı. Mülayim adıyla Türkiye’nin gönlünde taht kuran ünlü tiyatrocunun ekibinde görev aldı. Türkiye’nin ilk yerel televizyonu Kanal S ve uydu üzerinde Kanal 55 ekranlarında yayınlanan “Potpori” adlı programının içerisinde “Ahmet Çağdaş Soruyor” adlı 10 dk’lık program hazırladı. Bu program ile Karadeniz Bölgesi'nde soru sorarak ödül kazandıran ilk muhabir oldu. Samsun merkezli yayın yapan ve Orta Karadeniz'in En İyi Radyo İstasyonu olarak bilinen Radyo Kulüp’te, "Ahmet Çağdaş Soruyor" isimli programa başlamış ve süpriz ödülleri, farklı içeriği, gündemin nabzını tutan soruları ve konuklarıyla kısa sürede en çok dinlenen programlardan biri hâline geldi.

2006 yılının ortalarında tanıştığı Haber 7 camiasında ilk olarak internet haberciliği sitesi olan www.haber7.com'da muhabirlik yaptı. Kısa bir süre sonra Haber Müdürü İbrahim Erdoğan’la gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Haber 7 (Şu anki Ülke Tv) ve Kanal 7 muhabiri oldu.

Çalışma hayatına erken yaşta giren ve kendisine örnek aldığı isimlerin yolunda devam eden Ahmet Çağdaş Çatoğlu, özellikle Ülke TV Ana Haber Spikeri Ersoy Dede ve Kanal 7 Ana haber spikeri ve İskele Sancak programının yapımcısı ve sunucusu Erhan Çelik’ten büyük destek aldı. 2009 yılında göreve başladığı, Karadeniz Bölgesi’nin en çok satan gazetesi ve Türkiye’nin en önemli 3. bölge gazetesi olan Haber gazetesi bünyesinde muhabir olarak görev yapmaktadır. Haber gazetesi muhabirliği sürecinde gerçekleştirdiği vatani görevini Aydın’ın Bozdoğan İlçesi’nde tamamladı.