Ahmet Nazif Zorlu

Ahmet Nazif Zorlu

28 Ağustos 1944 tarihinde Denizli’nin Babadağ ilçesinde doğdu. İzmir’deki Gazi İlkokulunda öğrenim gördü. 15 yaşında Trabzon’a taşındı ve buradayken ticaretle ilgilenmeye başladı. İlk olarak ailesinin imal ettiği çarşafları pazarladı. Daha sonra ağabeyiyle birlikte Bursa’da bir tekstil fabrikası kurdu. Satışa sunduğu ev tekstili ürünleriyle ihracat yaptı.

1976 yılında ilk şirketi Korteks’i tesis etti. Zorlu Holding’i ise 1990 yılında kurdu. Bundan dört sene sonra Vestel markasını şirketleri bünyesine dâhil etti. Girişimci ruhu tekstil sektörünün ardından beyaz eşya, elektronik, enerji, metalürji, gayrimenkul ve savunma gibi birçok farklı sahada kendini gösterdi.

1999 yılında Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf aracılığıyla günümüze dek çok sayıda öğrenciye burs imkânı sağladı.

Fransa’da perde imalatı yapan Concord firmasını 2004 yılında bünyesine kattı. Ayrıca Güney Afrika Cumhuriyeti ve ABD gibi ülkelerde de yatırımlar yaptı. Forbes dergisinin 2006 yılında yayımladığı Milyarderler Listesi’nde 1 milyar dolarlık servetiyle 620. sırada yer aldı. 2020 Hurun Küresel Zengin Listesi’nde ise 3 milyar dolarlık servetiyle 903. sırada kendine yer buldu.

2007 yılında İspanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilip güçlendirilmesinde sağladığı katkılardan ötürü kendisine İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı takdim edildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunda (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Babadağlı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENBİR) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Zorlu Holding, bugün bünyesindeki 60’tan fazla şirket, takribi 25 bin çalışan ve 146 ülkeyle yaptığı ihracatla Türkiye’nin önde gelen sanayi toplulukları arasında yer almaktadır.

Ahmet Nazif Zorlu, üç çocuk babasıdır ve Zülal Zorlu ile evlidir.

Kaynak: https://www.deik.org.tr/ahmet-nazif-zorlu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_Nazif_Zorlu