Bernie Ecclestone

Bernie Ecclestone

Bernard Charles Bernie Ecclestone (doğumu 29 Ekim 1932, İngiltere)Formula 1 başkanı ve CEOsudur.

Formula 1 grup şirketlerinin bir üst şirketi olan Alpha Premada kendi hisselerine sahiptir. Bu sebepten genellikle Formula 1in birincil otoritesi olarak düşünülür. Tabloid gazetelerde yaygın şekilde F1in patronu olarak adlandırılır. Spor ile olan erken ilişkisi bir rakip ve daha sonra sürücüler Stuart Lewis-Evans ve Jochen Rindtin menajeri olarak olmuştur. 1972de 15 yıl yöneteceği Brabham takımını satın almıştır. Bir takım sahibi olarak, Formula 1 kurucular birliği(Formula One Constructors Association)nin bir üyesi olmuştur. 1970lerdeki televizyon hakları satışındaki öncülüğünden kaynaklanan bu spor üzerindeki kontrolü, çokça malidir fakat Concorde Antlaşması terimleri altında o ve onun şirketleri aynı zamanda her bir Formula 1 yarışını yönetir, düzenler ve lojistiğiyle ilgilenir. Ecclestone 1958 sezonu sırasında iki Grand prixde yarışma teşebbüsünde bulunmuştur fakat ikisinde de sıralam turlarını geçememiştir.

Ecclestone Bungay, Suffolkun 3 mil kuzeyindeki küçük bir köy olan St. Peter South Elmhamda doğmuştur.Kısa bir süre sonra ailesi şimdi Büyük Londra’nın bir parçası olan Bexleyheath Kente taşındı ve Ecclestone 16 yaşında yerel gaz işlerinde çalışmak için okulu bıraktı, ve motosiklet hobisi ile ilgilenmeye başladı.II. Dünya Savaşının bitiminden hemen sonra motorsiklet yedek parçası sektörüne girdi ve Fred Compton ile Compton&Ecclestone motorsiklet satıcılığı acentesini kurdu.İlk yarış deneyimini 500 cclik Formula 3 serilerinde yaşadı, birkaç yarışta sürdü ve 1951 ‘de Brands Hatch pistinde yaptığı kaza sonucu -ki aracı pistin hemen dışındaki otoparka kadar uçtu- sürücülüğü bıraktı.

Geçirdiği kazadan sonra, Ecclestone yarışı, emlak ve kredi sektöründe karlı yatırımlar yapmak için ve Weekend Car Auctions şirketini yönetmek için, geçici olarak yarışı bıraktı. Yarışlara 1957de sürücü Stuart Lewis-Evansın menajeri olarak geri döndü ve sürücüleri içinde Lewis-Evansın, Roy Salvadorinin, Archie Scott Brownın ve Ivor Buebin bulunduğu F1 Connaught takımını satın aldı. Ecclestone, 1958de Monaco Grand Prixinde başarısız bir şekilde yarışmayı denedi. Vanwall takımına geçtiğinde Lewis-Evansın menajerliğini yapmaya devam etti; Salvadoride Cooper takımının menajerliğini yapıyordu. Lewis-Evans, Fas Grand Prixnde motoru patlaması sebebiyle ciddi şekilde yandı ve altı gün sonra öldü. Ecclestone büyük bir şoka uğramıştı ve yarışlardan bir kez daha emekli oldu.

Bununla birlikte, Salvadori ile olan arkadaşlığı kısa zaman sonra sürücü Jochen Rindtin menajeri olmasını ve Rindtin Formula 2 takımı Lotusun (diğer sürücüsü Graham Hilldir) ortağı olmasını sağladı. Rindt, 1970deki dünya şampiyonluğu yolunda, Autodromo Nazionale Monza pistinde geçirdiği kazada öldü, yine de ölümünden sonra şampiyon ilan edildi. 1972de Ecclestone, Brabham takımını Ron Tauranacdan aldı ve Frank Williams, Colin Chapman, Teddy Mayer, Ken Tyrrell ve Max Mosley ile Formula 1 Kurucular Birliğini (Formula One Constructor Association) kurarak, on yıllar sürecek olan takım desteğine başladı. Burada devamlı televizyon hakları meselesini meydana çıkardı..

1971 sezonu sırasında Ecclestone, Brabham takımının sahibi olan ve uygun bir ortak arayan Ron Tauranac ile yakınlaştı. Ecclestone, Tauranacın sonunda kabul edeceği 100.000 £luk bir teklifi tüm takım için yaptı.Avustralyalı ise dizaynır ve şirket yöneticisi olarak kaldı.

Ecclestone da Tauranac da dominant kişiliklerdi ve Avustralyalı Brabhamı 1972 sezonunda bıraktı. 1972de Ecclestone takımı kendi Formula bir takımı vizyonuna uydurmak için şekillendirmesi sırasında takım başarılıydı. Jack Brabham ve Tauranac tarafından kurulan oldukça başarılı araba üretme işini bıraktı-sebebini Formula 1de ön sıralarda rekabet etmek için tüm kaynaklarınızı ona yoğunlaştırmalısınız diye açıklıyor.1973 Formula 1 sezonu için, Ecclestone Gordon Murrayi şef tasarımcılığa getirdi.Genç Güney Afrikalı üçgen kesitli BT42yi üretti, Ford motorlu ve üçgen kesitli araçlar daha sonra 1974 ve 1975 ‘de birçok zafer kazandı.

Murrayin çevik Ford motorlu araçlarının yükselen başarısına rağmen, Eccclestone Alfa Romeo ile , güçlü fakat ağır flat-12 motorlarını 1976 sezonundan itibaren kullanmak için, bir anlaşma imzaladı.Bu finansal olarak yaralı olsa da, yeni BT45ler güvenilmezdi ve Alfa motorları onları aşırı derecede ağır hale getirdi.Ecclestone,1978 sezonunda; iki kere dünya şampiyonu olmuş ve Murrayin sıra dışı BT46 tasarımından etkilenmiş olan Avustralyalı Niki Lauda ile sözleşme imzalayınca, yeniden iki yarış kazanana kadar 1976 ve 1977 Formula Bir sezonlarında takımı Brabham yeniden geriye düştü.

Brabham-Alfa çağı 1979da, takımın uyanık genç Brezilyalı Nelson Piquet ile ilk sezonunda , Alfa Romeo kendi Formula Bir arabasını bu sezonda denemeye başladığında sona erdi.Bu Ecclestoneun Cosworth DFV motorlarına dönmesini sağladı-tasarımcısı bu hareketi tatil yapmak gibi diye tanımlamıştır.

Brabham 1981 yazında turbo BMW motorlu arabasını denedi ve 1982 sezonunda turbo şarjlı dört silindirli BMW M10 BMW Sauber motorlu BT50 aracı kullanıldı.Brabham sezonun başında, güvenilirlik ve sürülebilirlik konuları BMW ve teknik ortağı Robert Bosch Gmbh tarafından çözülen BT49u kullanmaya devam etti. Ecclestone ve BMW, turbo araçları 1982 Kanada Grand Prixinde tam zamanında ilk birinciliğini almadan önce ayrılmaya çok yaklaşmışlardı fakat ortaklık 1983de ilk turbo güçlü şampiyonluğu aldı.

Takım 1985e kadar bir rakip olmaya devam etti.1985in sonunda, Ecclestone ve takımıyla yakın ve uzun soluklu bir ilişki kuran Nelson Piquet yedi yılın sonunda ayrıldı.Ecclestoneun vermeye istekli olduğu paradan memnun kalmadı ve daha sonra üçüncü şampiyonluğunu kazanacağı Williams F1 takımına gitti.İzleyen yıl, 1973den beri 22 GP kazanan arabaları tasarlayan, Murray Mclarene katımak için Brabhamı bıraktı.Brabham, sadece sekiz puan alabildiği 1987 sezonu sonuna kadar Ecclestoneun liderliğinde devam etti.BMW 1987 sezonundan sonra Rormula Birden çekildi.Ecclestone, bu sırada, FISA ve FOCA(Formula One Constructors Association)da, özellikle televizyon hakları konusunda, artan yoğunlukta rol alıyordu.Ron Tauranacdan 1971in sonunda yaklaşık 120000$a aldığı takımı en sonunda İsviçreli işadamı Joachim Luhtiye $5 millionu aşkın bir paraya sattı.

Ecclestone 1978de yasal danışmanı Mosley ile birlikte FOCAnın başına geçti ve birlikte FIA ve Jean-Marie Balestre ile, Ecclestoneun ünlü darbesi esnasında doruğa çıkan, Grand Prixler için FOCAnın televizyon haklarını müzakere etme hakkını saklı tutma ile ilgili çeşitli yasal konuları sonuca bağladılar.Bu amaçla Ecclestone televizyon gelirlerinin %47sini takımlara, %30unu FIAya ve %23ünü FOPAya(örneğin Ecclestone kendisi) veren, Formula Bir Promosyonlar ve İdareyi(Formula One Promotions and Administration) kurdu; bunun karşılığında FOPAda ödül parasını koydu-gran prix Fransızcada büyük ödül anlamındadır.

Televizyon hakları 1990ların sonunda Ecclestoneun şirketleri, takımlar ve şirketler arasında paylaştırıldı fakat Ecclestone 1997de Concorde Antlaşmasını sonuçlandırdığında yeniden en tepeye oturdu: yıllık ödemelerin karşılığında, TV haklarını korudu.Çeşitli takımlarla olan bu antlaşmanın süresi 2007nin son günü dolacaktır ve FIA ile olanı da 2012nin son günü dolacaktır.

1999 yılında geçirdiği kalp ameliyatı ve üçlü koroner bypassa rağmen, Ecclestone kendi işi ile ilgili her zaman olduğu kadar enerjik.1990ların sonunda SLEC Holdingteki (çeşitli F1 yönetim şirketlerinin sahibi) hisselerini %25e düşürdü, yine de azınlıktaki hisselerine rağmen şirketlerin tüm kontrolünü enlide tutuyor.

1999da, Terry Lovell Ecclestoneun bir biyografisini yayınladı; Bernienin Oyunu:Bernie Ecclestoneun Formula Bir Dünyası’ (ISBN 1-84358-086-1).

Nisan 2000de Ecclestone International Sportsworld Communicators(ISC)ı David Richardsa sattı; ISC Dünya Ralli Şampiyonasının ticari haklarına sahiptir.

Ecclestone 2004 ekiminde, British Raxing Drivers Club(İngiliz Yarış Sürücüleri Klübü) başkanı Jackie Stewart ile British Grand Prixinin geleceği ile ilgili konularda uzlaşamadıklarında; çünkü yarış 2005 geçici sezon takviminden çıkarılacaktı, ciddi şekilde eleştirildi.Bununla beraber, 10 takımın başı buluştuğunda ve, ayın ilerleyen günlerinde, ciddi maliyet azaltmalarında anlaştıklarında, yarış yeniden takvime eklendi ve 9 aralıktaki anlaşmayla 5 yıl daha devam edeceği garantilendi.

2004 kasımının ortasında, Formula Biri; Bayern Landesbank, J.P. Morgan Chase ve Lehman Brothersla birlikte sırayla yöneten SLEC şirketinde %75 hissesi olan Speed Investments şirketi dahil üç banka, Ecclestoneun 30 yıldan fazladır sahip olduğu kontrolü kaybedebileceği spekülasyonunu çıkararak, spor üzerinde daha fazla kontrol elde etmek için, Ecclestoneu dava ettiler.İki gümlük celse 23 kasımda başladı, fakat, hukuki işlemlerin ardından, hakim Andrew Park birkaç haftalığına yönetimi eline almakla ilgili niyetini açıkladı.6 Aralık 2004de Park şu kararı açıkladı; Şu açıktır ki Speedin iddaları doğrudur ve bundan sonra istenen açıklamalar yapılmalıdır." [1] Bununla beraber, Ecclestone –neredeyse evrensel olarak Formula Bir üzerindeki kontrolünde yasal patlama olarak görülen- kararın hiçbir anlama gelmediğinde ısrarlıydı. [2]. Kararı temyize götürme niyetini dile getirmişti.

İzleyen gün Londradaki Heathrow Havaalanında takım patronlarıyla yaptığı bir toplantıda, Ecclestone takımlara, 2008de sona erecek olan Concorde Antlaşmasının aynen yenilenmesinin karşılığı olarak toplam £260,000,000dan fazla önerdi[3].Haftalar sonra, Gerhard Gibkowsky, Bayerische Landesbankın bir yönetim kurulu üyesi ve SLECin başkanı, Ecclestoneu yerinden etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını açıkladı.[4].

Ecclestone Mart 2005te bir hırsızlığın kurbanı oldu.Londradaki evinin dışındaki arabasının iki tekerleği çalınmıştı.Yepyeni Mercedes-Benz CLS55 AMG marka aracın İngilteredeki bulanan ilk örneği olduğu söyleniyordu.

17 Haziran 2005 Cuma günü Ecclestoneun; Indianapolisin WRTV televizyonu ile yaptığı söyleşi sırasında, Indianapolis 500 pistinde Danica Patrickin dördüncü gelişiyle ilgili sorulan bir soruya verdiği cevap Amerikanın haber başlıklarını oluşturdu: Sizce de o kız iyi bir iş yapmadı mı?Süper.Bu kızın böyle iyi yapabileceğini düşünmüyordum.Bilirsiniz, kadınların diğer ev içi araçlar gibi tamamiyle beyaz giyinmesi gerektiğiyle ilgili bir düşünceye sahibim. [5] [6].

Takip eden iki günde, 20 arabadan 14ü 2005 Indianapolis Motor Speedway pistinde Amerika Grand Prixinde yarışmayı reddetti.Yarışta yeralmayı, Michelin lastiklerinin güvenliği ile ilgili çekinceleri olduğunu söyleyerek reddeden yedi takım kurallarda ve/ve ya pist düzeninde bir değişklik istediler.Ecclestone, Max Mosley ve takım direktörleri arasında yapılan toplantılar serisine rağmen yarış zamanına kadar hiçbir uzlaşmaya varılamadı ve Ecclestone, sonuçta oluşan altı araçlık yarış sebebiyle toplumun hayal kırıklığının nesnesi oldu.Probleme kendisi sebep olmamasına rağmen taraftarlar ve gazeteciler Ecclestoneu kontrolü eline almakta ve bir çözümü zorlamakta, kendini yerleştirdiği güç pozisyonunda, başarısız olduğu konusunda suçladılar.

25 Kasım 2005te CVC Capital Partners adlı şirket, hem Ecclestoneun Formula Bir grubundaki hisselerini(SLECin %25i) hem de Bayerische Landesbankın %48 hisselerini (Speed Investmentsın elinde tuttuğu) alacağını açıkladı.Bu Alfa Premanın Formula Bir grubunun %71.65ine sahip olmasını sağladı.Ecclestone bu satıştan elde ettiği geliri bu yeni şirketin hisselerini almak için kullandı(Ecclestoneun CVCde ne kadar hissesinin olduğu henüz bilinmemektedir).6 Aralıkda Alpha Prema, Formula Birdeki hisselerini %86ya çıkarmak için, JP Morgan Chasein SLECteki hisselerini satın almıştır, kalan %14 Lehman Brothersa aittir.21 Mart 2006da Avrupa Birliği rekabet otoriteleri, CVCnin, MotoGPnin kontrolünü elinde bulunduran Dornayı satışını onayladı.CVC ise 28 Matta işlemlerin tamamlandığını açıkladı. [7] CVC acquired Lehman Brothers share at the end of March 2006.

21 Temmuz 2007de Bernie Ecclestone medyada, Arsenal Futbol Kulübünü satın almayı tartışmaya açık olduğunu bildirdi.Arsenalin eski direktörü David Deinin yakın bir arkadaşı olarak, Kuzey Londra takımının şimdiki yönetim kurulunun, İngiliz bir gruba satışı tercih edeceği düşünülmektedir.Bu sebepten Sessiz Stan Kroenke tarafından yönetilen eski Amerikan yatırım şirketi KSEnin Arsenalin hisselerini devralmak için £650 milyonluk teklif hazırladığı düşünülmektedir, fakat 21 Temmuz 2007 itibari ile Stan Kroenkonun teklifi kesindir.