Betül Demir Karakaya

Betül Demir Karakaya

1978 yılında İzmir'de doğdu. 1998 yılında Moskova Stragonova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde başladığı üniversite eğitimini 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’ne yatay geçiş yaparak 2002 yılında lisans derecesi alarak mezun oldu.

2010 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Anasanat Dalı’nda “Tarihsel Süreç İçerisinde Seramik Çanlar” başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı.

Sanatta Yeterlik derecesini 2014 yılında “Endüstrileşme Sürecinde Porselen Ürün Tasarımı ve Örnek Uygulama” teziyle aldı. Eserleri; İtalya, Japonya, İspanya, Fransa, Macaristan, Rusya, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde sergilenmiştir. MIC Faenza International Ceramic Museum başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında özel ve kamu koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası birçok etkinlikte yer alan sanatçı, yüzden fazla karma sergiye katılmış, uluslararası bienal ve sempozyumlarda eserleri sergilenmiştir. Beş kişisel sergi açmıştır. Halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Kaynak: http://www.alarm-art.com/index.asp?islem=sanatcidetay&sayfa=13