Delal Ebu Amine

Delal Ebu Amine

Tam adıyla Dalal Ghazi Muhammad Abu Amneh, 1983 yılında Filistin'in kuzeyindeki Nasıra kentinde doğdu.

Şarkı söylemeye dört yaşında başladı. 1987 yılında Bahar Prensesi yarışmasına katıldı ve "Maryam Maryamti" şarkısıyla birinci oldu. On altı yaşına geldiğinde, Filistin ve Levanten mirasına ait şarkıların yanı sıra otantik şarkıları ve eski rolleri özenle icra etmesiyle tanındı.

Salah Al-Sharnoubi ve Assala gibi Arap dünyasının büyük müzisyenleri ona tanıklık ettiler ve kendi görüşlerine göre otantiklik ile modernliği birleştiren sesini övdüler. 

Kendini adamış insan sanatını sunmasıyla tanınan Dalal Abu Amine, Filistin sanatını bir yandan özgünlüğünü koruyacak, diğer yandan da Filistin kimliğini pekiştirmek ve Filistin halkının davalarını desteklemek için genç nesli ve Batılı dinleyiciyi taklit edecek şekilde geliştirmek için çalıştı.

Dalal, Jerash Festivali ve Mısır Opera Binası'ndaki Arap Müzik Festivali gibi önemli uluslararası ve Arap festivallerine katıldı. Peygamberler Diyarı opereti 2012 ve Özgürlük Çağrısı opereti 2014 gibi birçok Arap operetinde Filistin'i temsil etti. Ayrıca yerel, Arap ve uluslararası kültürel ve sanatsal gecelere sürekli olarak katılmaktadır. 

Dalal Abu Amine Filistin ve Arap dünyasında düzenlenen onlarca festivalde insani yardım faaliyetlerini desteklemedeki rolü nedeniyle ödüle layık görüldü. 

Tunus'ta düzenlenen Arap Devletleri Yayın Birliği Festivali'nde Arap dünyasındaki sanatsal mirasın korunmasına katkıda bulunmak alanında ödüller aldı. 

Houston'daki Filistin Festivali'nde örnek bir Filistinli kadın, Lady of the Land Vakfı tarafından Filistin'in En İyi Sanatçı Kişiliği Filistin Kültür Bakanlığı tarafından Filistin'in en iyi kadın figürleri ödülüne layık görüldü.

Dalal Abu Amneh (Amine), Nasıra'daki evinden İsrail Polis Memurları tarafından bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklandı.