Derya Durmaz

Derya Durmaz

1973 yılında doğdu. Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Oyunculuk Eğitimini Şahika Tekand Oyunculuk Stüdyosu’nda tamamladı.
Ardından stüdyoda ses ve konuşma asistan eğitmenliği yaptı ve Stüdyo Oyuncuları Tiyatro gurubunun "Oyuncu", "Gergedanlaşma" ve "Vanya Dayı" adlı oyunlarında rol aldı.
2004 ’den bu yana Atinadan Persona tiyatrosu ile çalışmakta olan oyuncu, tiyatronun AB destekli Türk-Yunan ortak projesi "Clytemnestra’nın Gözyaşları" adlı oyununda ABD’den Kristin Linklater ve Yunanistan’dan Themis Bazaka ile beraber rol aldı. Uzun metraj ve TV çalışmalarının yanı sıra "Alfabetik Düşler" "Az Sonra" "Libido" ve "Deniz Kızları" adlı kısa filmlerde rol aldı. 1999dan bu yana Discanery Channel , National Geographic, Nr 1 TV - NR 1 FM’de ve çeşitli yerli TV dizilerinde Özgül Kavruk, Yasemin Koşal ve Fatoş Seğmen’in seslendirmesini yapan Durmaz, bu çalışmalarının yanı sıra 1999’dan bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında mültecilerle ilgili çalışmalar yapıyor ve polisler için insan hakları-mülteci hakları konulu eğitimler düzenliyor.
Sinema Filmleri ve Yönetmenleri
Çinliler Geliyor (Zeki Ökten)
Mülteci (Reis Çelik)
Kabuslar Evi-Uyurgezerler (Irmak Çığ)
TV Yapımları ve Yönetmenleri
Ihlamurlar Altında (Aydın Bulut)
Kırık Kanatlar (Çağatay Tosun)
Koltuk Sevdası
Evdeki Yabancı
Eyvah Kızım Büyüdü