Erdoğan Ülker

Erdoğan Ülker


Erdoğan Ülker, 1956 yılında Kastamonu İli, Şenpazar İlçesi, Celallı Köyü’nde doğdu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1980-1981 döneminde İstatistik Enstitüsü’nde Lisansüstü eğitim yaptı.

Ardından sırasıyla, Ankara Kaymakam adaylığı, Çanakkale, Biga ve Yenice Kaymakam vekillikleri, Tonya, Şemdinli, Yeşilova(Burdur) Kaymakamlıkları, Çorum Vali Yardımcılığı, Körfez (Kocaeli) Kaymakamlığı, Eskişehir Vali Yardımcılığı, Şile Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 15 Eylül 2008 tarihi itibariyle, Konya Vali Yardımcılığı görevini yürütmektedir. 1991-1992 yıllarında dokuz ay süre ile A.B.D’de bulundu.

1991 Körfez Krizi’nden sonra Irak’tan ülkemize gelen yüzbinlerce sığınmacının barındırılması çalışmalarında bulunan Erdoğan Ülker, bu çalışmalarından dolayı İçişleri Bakanlığı’nca maaş, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nce takdirname ile ödüllendirildi.

Çorum İl Genel Meclisi, 9 Haziran 1998 tarihli toplantısında Ülker’e, Çorum’daki ağaçlandırma ve çevreye yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle oybirliği ile plaketle ödüllendirildi.

17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara bölgesinde meydana gelen depremde Körfez İlçesi’nde Kaymakam olarak bulunan Erdoğan Ülker deprem tahribatının giderilmesi, depremzedelerin normal hayata dönüş aşamasında yoğun bir şekilde çalıştı, bu çalışmalar sonucunda Körfez İlçesi bölge genelinde en çabuk toparlanan ilçe oldu.

24 Mart 2000 tarih ve 59 sayılı karar ile Körfez Belediye Meclisi tarafından Fahri Hemşehri ilan edilen Ülker, beraber çalıştığı valilerden birçok takdirname, sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda başarı plaketi aldı.

2001 yılında Siyaset Dergisi tarafından yılın Kaymakamı seçildi, ödülünü T.B.M.M Başkanının elinden aldı

"Şemdinliden Körfez’e kriz notları" isimli yayınlanmış anı kitabı da bulunmaktadır.

Erdoğan Ülker, evli ve iki çocuk babsıdır.