Foday Sankoh

Foday Sankoh

Foday Saybana Sankoh 17 Ekim 1937de, Sierra Leoneun Tonkolili bölgesindeki Masang Mayoso köyünde doğdu. Babası Temre, annesi Loko ırkına mensuptur.

İlk ve ortaokulu Magburakada okudu. Sonra birkaç işte çalıştı. 1956da Sierra Leone ordusuna katıldı. Nijeryada ve İngilterede askerî eğitim aldı. 1971de bir ayaklanmaya katıldığı gerekçesiyle yedi yıl hapse mahkûm edildi. Mahkûmiyetinin ardından seyyar fotoğrafçılık yapmaya başladı. Böylelikle genç radikallerle iletişime geçme fırsatı buldu. Sankoh ile ortakları Rashid Mansaray ve Abu Kanu, ordudan yardım istedi. Amaç, ordu yardımıyla APC (All Peoples Congress/Tüm Halkların Kongresi) Hükûmetini devirmekti. Ardından Sankoh ile ortakları, Charles Taylorun liderliğini üstlendiği Liberya Ulusal Vatanperver Cepheye asker toplamak ve hizmet etmek için Liberyaya gitti.

23 Mart 1991de Foday Sankohun lideri olduğu RUF Partisi (Revolutionary United Front/Birleşik Devrimci Cephe) ile Charles Taylorun ordusu, Sierra Leoneun Kailahun bölgesindeki bir köye saldırdı. Böylelikle iç savaş başladı.

RUF, iç savaş boyunca toplu tecavüz ve uzuv kesme gibi vahşi yöntemler uyguladı. Sankoh, bir operasyonda, ordusuna, bulunan her şeyin yağmalanması emrini verdi. Sankohun ortakları Kanu ve Mansaray bu durumdan şikâyet ettikleri gerekçesiyle idam edildi.

30 Kasım 1996da, Sierra Leone Devlet Başkanı Ahmad Tejan Kabbah ile RUF Lideri Sankoh arasında, iç savaşı sonlandırmak amacıyla Abidjan Barış Antlaşması imzalandı. Fakat Sankoh, antlaşmanın hükümlerine uymadı. RUF Partisine bağlı Silahlı Kuvvetler Devrimci Konseyi, 1997de Hükûmete darbe yaptı. Darbe sonunda Devlet Başkanı Kabbah zorunlu sürgüne gönderildi, Sankoh ise tutuklanarak Nijeryada ev hapsinde tutuldu. 1999da salındı.

7 Temmuz 1999da Devlet Başkanı Ahmad Tejan Kabbah ile RUF Lideri Sankoh arasında Lome Barış Antlaşması imzalandı. Kabbah, Sankoha hem umumi af hem de geçici hükûmette bir bakanlık teklifinde bulundu. Fakat Sankoh antlaşmanın hükümlerine yine uymayarak, iç savaşı devam ettirdi. Bunun üzerine Birleşik Krallık ve ECOMOG (Economic Community of West African States Monitoring Group/Batı Afrika Devletlerini İzleme Ekonomik Komitesi) kuvvetleri Sankohun lideri olduğu RUF Partisinin operasyonlarına müdahale ederek iç savaşı durdurdu.

Sankoh 17 Mayıs 2000de tutuklandı ve İngilizlere teslim edildi. Savaş suçu işleme, çocuk asker yetiştirme, kölelik ve tecavüz gibi on yedi ayrı suçtan yargılanmaya başlandı. Yargılanmayı bekleyen Sankoh, kalp krizi geçirerek 29 Temmuz 2003te öldü.