Gülşen

29 Mayıs 1976 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Ailesi Orduludur. Babası Arslan Bayraktar makine mühendisi, annesi Nimet Bayraktar ev hanımıdır. Çocukluk ve gençlik yıllarını Fatih ilçesinin Çapa semtinde geçirdi.

Şehremini Anadolu Lisesinde ortaöğrenimini tamamladı. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde Türk Müziği Nazariyatı bölümünü kazandı. Üniversite zamanında hem öğrenim gördü hem de İstanbul’daki çeşitli gece kulübü ve barlarda sahneye çıktı. Fakat okulla işi aynı anda yürütmek istemeyerek birinci yılından sonra okulu bıraktı. Lise yıllarında Uzak Doğu dövüş sporlarına ilgi duyduğu için karate eğitimi aldı ve siyah kuşak sahibi oldu. Okulu bıraktıktan sonra Türk halk müziği dersleri gördü. Üç ay boyunca şarkıcı Çelik ve Bendeniz’e geri vokallik yaptı.

1995 yılında Ataköy’de bir barda sahneye çıktı ve buradayken albüm yapımcısı Serap Turgay tarafından beğenilerek eşi Özkan Turgay ile tanıştı. Böylece ilk albüm teklifini aldı ve Raks Müzik ile dört albümlük bir anlaşma imzaladı.

İlk albümündeki pek çok şarkı, Serap ve Özkan Turgay tarafından yazılıp bestelendi. Bu albümün ismi Be Adam’dı. İlk olarak 1996’nın Temmuz ayında Gel Çarem adlı şarkıyla dinleyici karşısına çıktı. Ardından albüme de adını veren Be Adam şarkısına bir klip çekti. Bu klip, dönemin medyasında büyük ses getirdi ve Gülşen’in bu klipte giydiği pijamadan ötürü kendisine “pijamalı kız” lakabı takıldı. Gülşen bu ilk albümüyle 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı kategorisine aday oldu.

Be Adam’ın ardından, gece kulübü işletmecisi Murat Varol’la dünyaevine girdi. Bir süre müzik kariyerini arka plana attı.

1998 yılında yeni albüm için Prestij Müzik ile anlaştı ancak şirketini değiştirdiğinden yeni ve eski yapımcıları arasında tartışmalar yaşandı. Serap Turgay, şarkıcının Raks Müzik ile iki sene daha anlaşmasının olduğunu söyledi. Bu yüzden Gülşen’e dava açtı. Ancak Prestij Müzik’ten Mahsun Kırmızıgül, eski şirketle yapılan görüşmelerin ardından Gülşen ile kayıt anlaşması yaptıklarını söyleyip suçlamaları reddetti.

Nihayetinde Gülşen, ikinci albümü Erkeksen’i 1998’in Aralık ayında Prestij Müzik etiketiyle piyasaya sundu. Yiğidim, Delisin ve Gözü Karalım adlı şarkılarına klip çekti.

2000 yılının sonlarında Gülşen, eşi Murat Varol’dan boşandı. Kasım 2001’de yine Prestij Müzik etiketiyle Şimdi adlı albümü yayımlandı. Yapımcı şirket, Türkiye’deki ekonomik kriz sebebiyle yalnızca İhanet adlı şarkıya klip çekebildi.

Gülşen, dördüncü stüdyo albümü için bu sefer Erol Köse Production ile bir anlaşma imzaladı. Eylül 2004’te “Of... Of...” isimli albümü piyasaya çıktı. Bu albüm Türkiye’de 335 bin kopya sattı ve şarkıcıya 11. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Pop Kadın Sanatçı ödülünü kazandırdı. Albüme adını veren ve bir Nazan Öncel bestesi olan “Of... Of...” Türkçe pop müziğin unutulmayan hitleri arasına girdi. Bu albümdeki Sakıncalı, Nazar Değmesin ve Sarışınım adlı şarkılara da klip çektikten sonra 2005 yılında remiks parçalardan oluşan bir çalışma yayımladı.

Şubat 2006’da yine Erol Köse Production etiketiyle Yurtta Aşk Cihanda Aşk albümünü yayımladı. Başarılı olan bu albümü de MÜ-YAP’tan altın sertifika kazandı. Bu albümdeki Ya Tutarsa, Yurtta Aşk Cihanda Aşk ve Canın Sağolsun parçaları çok sevildi.

Gülşen, yeni bir albüm anlaşması yapmak üzere 2007 yılının ilk aylarında Ercan Saatçi’nin yapım şirketi Rec by Saatchi ile bir anlaşma imzaladı. Fakat Mayıs 2007’de önceki şirketinin yapımcısı Erol Köse, Gülşen’in izni olmaksızın demo kayıtlarından oluşan Mucize adlı albümünü piyasaya sürdü. Bunun üzerine Gülşen, mahkemeye başvurdu. Başka bir plak şirketinden albüm çıkaracakken bu albümü piyasaya süren ve bestelerini izinsiz olarak kullanan Köse’nin, işini engellemeye çalıştığını ifade etti.

Aynı yılın temmuz ayında altıncı albümü Ama Bir Farkla, Rec by Saatchi etiketiyle yayımlandı. Bu albümdeki Kara Böcükler, E Bilemem Artık ve Su Gibi Geçerdi Zaman şarkıları kliplendirildi.

Temmuz 2008’de Yapamazsan Yok teklisini yayımladı. Daha sonra Uzay Heparı Sonsuza albümü için "Sakin Ol!" adlı şarkıyı yeniden yorumladı.

Önsöz adını taşıyan yedinci albümü Sony Music Entertainment ve Arista Records etiketiyle 2009 yılında yayımlandı. Bu albüm, şarkıcının en başarı albümleri arasında gösterildi. Bi’ An Gel, Ezberbozan, Önsöz ve Dillere Düşeceğiz Seninle adlı birçok hit şarkı bu albümde toplandı.

2011 yılında Doğan Music Company ile anlaştı. Sırasıyla Yeni Biri ve Sözde Ayrılık adlı teklilerini yayımladı. Bu iki şarkı da başarılı oldu.

Ertesi yıl, Ozan Çolakoğlu’nun albümü için Seyre Dursun Aşk adlı şarkıyı seslendirdi. Bu da Gülşen’in başarılı olduğu çalışmalar arasında yer aldı.

Sekizinci albüm için kolları sıvayan Gülşen, “Beni Durdursan mı?” adlı çalışmasını DMC etiketiyle 2013 yılında piyasaya sürdü. Bu albüm Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu ve şirketi DMC tarafından altın sertifikayla ödüllendirildi. Albümün çıkış şarkısı Yatcaz Kalkcaz Ordayım, 2013 yılında Türkiye’nin Google’da en çok arattığı şarkı oldu. Gülşen aynı zamanda bu albümle birlikte 41. Altın Kelebek Ödülleri de dâhil olmak üzere pek çok ödülü kucakladı.

Nisan 2014’te Murat Boz’la İltimas adlı şarkıda düet yaptı. Bu şarkıyla Türkiye’de yeniden bir numara oldu. Akabinde Ozan Doğulu’nun 130 Bpm Moderato adlı albümünde Namus şarkısını ve Kayahan’ın En İyileri No.1 adlı albümde Emrin Olur şarkısını yorumladı.

2015’te dokuzuncu stüdyo albümü Bangır Bangır’ı yayımladı. Bu albüm de alışıldığı gibi yılın en çok satan albümleri arasına girdi ve DMC’den altın sertifika aldı.

Gülşen, son üç albümünün de yapımcısı olan aranjör ve besteci Ozan Çolakoğlu ile 2016’nın Haziran ayında dünyaevine girdi. 2017’nin ilk ayında ise çocukları Azur Benan, Şişli’de dünyaya geldi.

2018’de Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları adlı albümde Delikanlım şarkısını Gülşen seslendirdi. Daha sonra Bir İhtimal Biliyorum şarkısını yayımladı ve bu şarkıyla Türkiye’de dijital satış listelerinin zirvesine yerleşti.

Telifmetre tarafından paylaşılan bilgilere göre, 2019 yılının ilk yarısında Türkiye’de radyo ve televizyonlarda en çok çalınan kadın şarkıcı Gülşen oldu. 2020 yılında şarkıcı Edis ile Nirvana adlı şarkıda düet yaptı. Aynı zamanda ikili bu şarkıyla kamera karşısına geçti.

2022’de Lolipop adlı teklisiyle dinleyicilerle tekrar buluşan şarkıcı, bu şarkıya da iddialı bir klip çekti.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCl%C5%9Fen