Hilary Duff

Hilary Erhard Duff, 28 Eylül 1987 Teksas doğumlu Amerikan sinema oyuncusu, şarkıcı ve moda ikonu.

 

Hilary Duff, henüz 6 yaşındayken kardeşi Haylie Katherine Duff ile birlikte ‘The Nutcracker Suite balesinde yer aldı. Californiayada ‘True Women(1997) ve ‘Playing By Heart(1998) adlı televizyon projelerinde bulundu. 1998 senesinde yayınlanan ‘Casper Meets Wendy filmindeki ‘Wendy rolü ile dikkatleri üzerine çekti ve 1999da ‘The Soul Collector filmindeki rolü ile Genç Artistler Ödüllerinden ‘Televizyondaki En iyi Performans ödülünü kazandı.

 

Hilary Duff, ‘Lizzie McGuire adlı çocuk dizisindeki performansıyla kendi yaşındaki çocukları peşinden sürüklerken peşinden 2002de ‘Human Nature adlı filmde rol aldı. Aynı sene Disneyin ‘Cadet Kelly filminde de rol alan Hilary Duff, ilk albümü ‘Santa Claus Lanei de çıkartarak müzik piyasasına ilk adımını atmış oldu. Albümden çıkan ilk şarkı ‘Tell Me A Story Duffa altın plak kazandırdı. Hilary Duff, en ciddi sinema projesini 2003te ‘Agent Cody Banks ile gerçekleştirdi. Peşinden, aynı yıl ‘Cheaper By Dozen filmi geldi.

 

Hilary Duff, ‘Metamorphosis adlı ikinci albümü ve çıkış şarkısı ‘So Yesterday ile Amerika listelerinde 1 numara oldu.  

 

2004 yılında romantik komedi filmi ‘A Cinderella Storyde rol alan Hilary Duff, aynı sene ‘Raise Your Voice adlı bir film daha çevirdi fakat pek beğenilmedi. 2004te ‘Hilary Duff adını verdiği üçüncü albümü sanatçıya platin plak kazandırdı.  

 

2005de ‘Cheaper By Dozen II devam filminde ve ‘The Perfect Man filminde rol aldı. Hilary Duff, aynı sene derleme bir albüm yayınladı. Duffın 4. albümü ‘Most Wanted, Amerika listelerinde iki hafta boyunca 1 numarada kaldı.

 

Hilary Duff, 2006 yılında ‘Material Girls filminde kardeşi Haylie Duff ile birlikte rol aldı.

2008de vizyona girmesi beklenen animasyon film ‘Foodfight!a sesiyle katılacak olan Hilary Duff, yakın zamanda ‘War Inc. adlı filmde John Cusack ile birlikte perdelere yansıyacak.

 

‘Dignity adlı 5. stüdyo albümünü piyasaya süren Hilary Duff, albümden çıkan ilk şarkı ‘Play With Fire ardından da ‘With Love şarkısı oldu. Dans ve elektronik ritimlerin bulunduğu albümden 3. single ‘Stranger şarkısına geldi.