Hugo Lloris

Hugo Lloris (d. 26 Aralık 1986, Nice) Ligue 1 takımlarından Olympique Lyon’da forma giyen Fransız kaleci.

Lloris, futbola doğduğu şehrin takımı olan OGC Nice’te başladı. Yaklaşık 3 yıl yedek takımda oynadıktan sonra A takıma yükselerek 1 numaralı formayı teslim aldı. Nice’le ilk maçına 18 Mart 2006 tarihinde AS Nancy ile oynanan ve 1-0 kazanılan maçta çıktı. Nice’te oynadığı dönemde kendisini kanıtlayarak birçok Avrupa kulübü tarafından transfer edilmeye çalışıldı. Özellikle 2007-08 sezonunun sonunda Fransız devi Olympique Lyon Grégory Coupet’nin, AC Milan Dida’nın,[1] Tottenham Hotspur ise Paul Robinson’un yerine Lloris’i almak için uğraştı.[2] Ancak Lloris iki büyük kulüp arasında zor bir tercih yaptığını belirterek, kariyeri açısından tercihini Ligue 1 şampiyonu Olympique Lyon’dan yana kullandı.

Olympique Lyon’a yaklaşık 8,5 milyon € karşılığında transfer olup, 2013 yılı haziran ayına kadar sözleşme imzalayan genç kaleci, hemen 1 numaralı formayı Grégory Coupet’den teslim aldı. Lyon’la ilk maçına ise 10 Ağustos 2008’de Toulouse FC karşılaşmasında çıkarken, sezon boyunca sakat olduğu üç maç dışında bütün müsabakalarda forma giydi. Sezon sonunda ise kulübü 7 yıl sonra şampiyonluğu kaptırmasına rağmen sezonun en iyi kalecisi ünvanına layık görüldü.[4] Ayrıca yılın takımı kadrosunda da kendisine yer buldu.

Steve Mandanda ile birlikte Fransa futbolunun yakın geleceğindeki en iyi kalecisi olarak gösterilen Lloris, milli takıma ilk kez 6 Şubat 2008 tarihinde İspanya ile oynanılan maç için çağrıldı. Ancak bu maç yerine aynı gün Fransa B takımının Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile yaptığı karşılaşmada oynadı. Ülkesinin milli formasını ise ilk kez 19 Kasım 2008 tarihinde Uruguay ile yapılan ve 0-0 sona eren dostluk maçında giydi.