Kirsten Dunst

Kirsten Dunst

Kirsten Dunst (d. 30 Nisan 1982) ABD’li aktris ve model. Interview with the Vampire, The Virgin Suicides, Marie Antoinette, Bring It On ve Örümcek Adam film serisi gibi filmlerinde oynamıştır.

Çocuk sanatçılık dönemi
Kirsten Dunst 30 Nisan 1982’de New Jersey’de dünyaya geldi. Hayatının büyük bölümünü kamera karşısında geçirdi. Daha üç yaşındayken bir Ford reklamı sayesinde kamerayla tanışan Dunst, 1989 yılına kadar modellik yapmayı ve reklam filmlerinde rol almayı sürdürdü. 1989’da Woody Allen’ın New York Stories inde aldığı ufak rol sayesinde sinema dünyasına adım atan Dunst, bu rolü sayesinde 1990da Bonfire of the Vanities isimli film için teklif aldı. Tom Hanksle birlikte rol alan küçük aktris filmde Hanksin kızını canlandırıyordu.
1993 yılında o zaman 11 yaşında olan Dunsta Interview with the Vampire da Claudiayı canlandırmak üzere elemelere katılması teklifi yapıldı. 5000in üzerinde adayın katıldığı elemelerde, yönetmen Neil Jordanın tercihi Dunsttan yana oldu. Bazı sinemaseverler, Dunstun filmdeki abartılı performansından hoşlanmasalar da Dunst, Brad Pittle öpüşme sahnesi dışında rolünden son derece hoşnuttu.
Interview with the Vampire la yakaladığı başarıya, aynı yıl rol aldığı Little Women filmindeki uçarı Amy rolündeki başarısı da eklenince aktris kendisini Hollywoodun önde gelen çocuk oyuncuları arasına kabul ettirdi.
1995 yılında, başrolünde Robin Williamsın yer aldığı fantastik macera filmi Jumanji de Judy Shepherd karakterini canlandıran aktris, pek çok çizgi filmde de seslendiricilik yaptı. Bunlar arasında 1997 yılı yapımı Anastasia da bulunuyordu.
Aynı yıl Barry Levinson’ın başarılı filmi Wag the Dog da önemli bir rol üstlenen Dunst, 1998 yılında da Small Soldiers isimli aksiyon-bilim kurgu filminde Christy Fimple rolüyle kamera karşısına geçecekti.

Yetişkinlik dönemi [
1999 yılı, Dunst’un kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Çünkü artık çocuk rolleri yerine genç kadın rolleri için teklifler almaya başlamıştı. Michael Patrick Jannın yönettiği komedi filmi "Drop Dead Gorgeous"ta küçük bir kasabanın güzellik yarışmasına katılan Amber Atkinsi canlandırdıktan sonra, Michelle Williams ile birlikte rol aldığı "Dick"te Watergate Skandalını su yüzüne çıkaran genç kızlardan biri olarak rol aldı.
2000 yılı "Teen Peoples" dergisinin "21inin altında 21 ateşli güzel"i arasında gösterdiği Dunstın sinema kariyeri için önemli bir yıl oldu. Jeffrey Eugenidesın bir öyküsünden Sofia Coppola tarafından beyaz perdeye aktarılan "The Virgin Suicides"daki Lux Lisbon performansı pek çok eleştirmenin dikkatini çeken Dunst, "Bring It On" (Gençlik Ateşi) filmindeki rolüyle de başarısını pekiştirdi.
2000 yılı Temmuz ayında Los Angelestaki Notre Dame Lisesinden mezun olan aktris, 2001 yılında gösterime giren "Get Over It" (Herkes Onu İster) filminde terk edilmiş aşık Berke Landers’in derdine deva olan küçük kız kardeş Kelly Woodsu canlandırdı. Ardından John Stockwellin yönettiği "Crazy/Beautiful" isimli romantik film ile Peter Bogdanovichin "The Cats Meaw" isimli gerilim filminde rol alan aktris 2002 yılında Marvel Comic’in sevilen çizgi karakteri "Spider Man"in sinema uyarlamasında Örümcek Adam / Peter Parker’ın aşık olduğu Mary Jane Watson rolüyle kamera karşısına geçti. Sam Raimi’nin yönettiği filmde Tobey Maguire ve Willem Dafoe ile birlikte rol alan aktris 2004 yılında gösterime giren "Spider Man 2" de de aynı rolle hayranlarının karşısına çıktı. Sırasıyla 2004 yılında Wimbledon (film), Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2005 yılında Elizabethtown ve 2006 yılında Marie Antoinette (film) filmi ile hayranlarınınn karşısına çıkan Dunst; 2007 yılında gösterime giren "Spider Man 3" filminde de serinin ilk iki filminde olduğu gibi Mary Jane Watson rolüyle hayranlarının karşısına çıktı.
Çekimleri 2007 yılının Haziran ayında başlayan ve 2008 yılında gösterime girecek olan "How to Lose Friends & Alienate People" filminde Alison Olsen rolüyle karşımıza çıkmaya hazırlanan Kirsten Dunst ayrıca 2009 yılında gösterime girmesi planlanan "Sweet Relief" ve "Blondie" filmlerinde de rol alacak.Ayrıca Dunst, diğer Hollywood ünlülerine nazaran +18 sahnelerde oynamayıp geri çevirmesiyle de tanınır.