Maria Reiche

Maria Reiche

Maria Reiche (1903-1998), Peru’daki Nazca çizgilerini araştırması ile ünlü olan Almanya doğumlu matematikçi ve arkeologdur.

Maria Reiche 15 Mayıs 1903’de Dresden’de doğmuştur. Dresden Teknik Üniversitesi’nde matematik, coğrafya ve diller üzerine çalışmıştır.

1932’de Peru, Cuzco’daki Alman konsolosunun çocuklarına dadılık ve öğretmetmenlik yapmaya başlamıştır. 1934’de bir parmağını kangrenden kaybetmiştir. Aynı yıl Lima’da öğretmen olmuştur ve bilimsel çeviriler yapmıştır. II. Dünya Savaşı başladığında, Almanya’ya dönmemeye karar vermiştir.

1940’da Nazca çizgilerini bulmuş olan Amerikalı arkeolog Paul Kosok’un yardımcısı olmuştur. 1946 civarında Nazca’daki figürleri haritalamaya başlamıştır. Kosok 1948’de araştırmayı bıraktığında, Reiche işe devam ettirmiştir ve bölgeyi haritalamıştır.

Reiche çizgileri yapanların onları güneş takvimi olarak kullandıkları ve astronomik devirleri gözlemlemek için kullandıkları teorisini oluşturmuştur. Çizgilerin yalnızca yukarıdan açıkça görülebildiğinden Peru Hava Kuvvetleri’ni bölgeyi fotoğraflamak için yardım etmeleri konusunda ikna etti. Zamanının çoğunu Nazca’da evinde yalnız geçirmiştir. Teorilerini The Mystery of the Desert (Çölün Gizemi) adlı kitabında açıklamıştır ve kitabın gelirini çölü korumak, güvenlik ve yardımcılar tutmak için harcamıştır.

Reiche Nazca çizgilerini bölgeye zarar veren trafikten, bölge Panamerikan Karayolu’nun yanında bulunmaktadır, ve çeşitli hükümet planlarından korumak istemiştir ve parasının önemli bir kısmını bu amaç için harcamıştır. Hükümeti bölgeye halkın girişini sınırlandırması konusunda ikna etmiştir. 1993’de Büyük Haç Derecesi’nde Erdem Madalya’sını almıştır ve 1994’de Peru vatandaşı olmuştur. UNESCO 1995’de çizgileri dünya miras listesine almıştır. Recihe’nin sağlığı zamanla kötüleşmiştir. Tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalmıştır, cilt hastalıklarından acı çekmiştir ve görme yeteneğini kaybetmiştir. Daha sonraki yıllarında Parkinson hastalığından da acı çekmeye başlamıştır.

Marie Reiche 8 Haziran 1998’de Lima’da bir hava kuvvetleri hastanesinde yumurtalık kanserinden ölmüştür ve Nazca yakınında gömülmüştür. Yaşamış olduğu ev müzeye çevrilmiştir.