Mehmet Yazar

Mehmet Yazar

1936’da Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kayseri’de tamamladı. 1960’ta İstanbul Teknik Üniversitesinden Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1960-62 tarihlerinde askerlik görevini yedek subay olarak yerine getirdi. Terhis olduktan sonra Makine Kimya Endüstrisine girerek 1965 yılına dek İmalat Müdürü olarak çalıştı. 1965’te memurluktan ayrıldı ve serbest çalışmaya başladı.

1978’de Ankara Sanayi Odası Başkanlığına, 1979’da ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığına seçildi. 1985’te TOBB Başkanlığı görevini bırakarak siyasete atıldı. 1986’da kısa ömürlü Hür Demokrat Parti’yi kurdu ve partinin genel başkanlığını yaptı.

1987 genel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Kayseri Milletvekili seçildi. 9 Kasım 1989 tarihinde Akbulut hükûmetinde bakanlığa getirildi. 1 Mart 1991 yılında yine aynı hükûmette Millî Savunma Bakanlığı görevini icra etti. 23 Haziran 1991 tarihine kadar hizmet verdi.  

Bu dönemde kızı Sema’yı kaybetmesinin ardından aktif politikadan çekildi ve iş hayatını sonlandırdı. Kızının anısına Sema Yazar Gençlik Vakfı’nı kurdu. Hâlâ bu vakfın Kurucu Onursal Başkanı ünvanıyla hizmet vermektedir.

Bu vakfın kuruluşunu müteakip Kayseri’de Mustafa Yazar İlköğretim Okulu, Sema Yazar İlköğretim Okulu, Sema Yazar Ortaokulu, Sema Yazar Anadolu Lisesi, Sera Acil Yardım ve Afet Koordinasyon Merkezi, Antalya Akdeniz Meslek Okulu Eğitilebilir Çocuklar Ünitesi, Antalya Sema Yazar Kamu Sağlığı Merkezi, Hayri Haseki Aile Sağlığı Merkezi, Servet Yazar Aile Sağlığı Merkezi ve Erciyes Sağlık Merkezi’ni kurarak eğitim ve sağlık alanına katkı sağladı. Kayseri ve Ankara’da bulunan Sema Yazar Parkları ve Sema Yazar Ormanı’nı halka sundu. Kurucusu olduğu Sema Yazar Gençlik Vakfı, her sene başarılı öğrencilere burs vermeye devam etmektedir. Kübra Hanım ile evli olan Mehmet Yazar’ın Yasemin adında bir kızı, Sera isminde bir torunu vardır.

Kaynak:

https://www.msb.gov.tr/Bakanlar/Detay/747b251f-1e04-4795-9a74-0d2ec88efd2f

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet_Yazar