Mehmet Şimşek

Mehmet Şimşek

1967 yılında, Batman ilinin Gercüş ilçesi Arıca (Kefre) köyünde doğdu. 

İlk ve orta öğrenimini Batman Merkez’de, liseyi ise Gercüş’te tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden dönem ikincisi olarak mezun oldu. 

Aynı fakültede bir yıla yakın bir süre araştırma görevlisi olarak yer aldı. Daha sonra Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavı kazandı ve resmî burslu statüde dil ve yüksek lisans öğrenimi görmek üzere İngiltere'ye gitti.

1993 yılında Exeter Üniversitesinde, finans ve ekonomi dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ardından Türkiye'ye döndü. Üç ay süreyle Etibank'ta çalıştı. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliğinde yaklaşık dört yıl boyunca kıdemli ekonomist olarak görev aldı.

1997’de New York’a yerleşti ve uluslararası yatırım bankası UBS’nin hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak görev yaptı. 

1998 yılında İstanbul’a dönerek Deutsche-Bender Menkul Değerler’de iki yıl çalıştı. Daha sonra Merrill Lynch’e geçti ve İngiltere’ye yerleşti.

2005 yılı sonunda Merrill Lynch’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’teki görevinden Mayıs 2007’de ayrıldı. 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde AK Parti Gaziantep Milletvekili  seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

1 Mayıs 2009 tarihinde, Maliye Bakanı olarak atandı. 2 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Batman Milletvekili seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde yeniden Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 01 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Ak Parti Gaziantep Milletvekili seçildi. 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nde Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği de yürüttüğü görevler arasında yer aldı.

2007-2009 yılları arasında IMF & Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 

4 Haziran 2023 tarihinde, Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Kaynak: https://www.hmb.gov.tr/bakan