Mehmet Yaşar Büyükanıt

Mehmet Yaşar Büyükanıt

1 Eylül 1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1963 yılında Piyade Okulu’ndan mezun oldu. 1970 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yaptı.

1972 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu, ardından Kurmay subay olarak, Mons/Belçika’da Shape İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Kara Harp Akademisi (Öğretim Üyeliği, Genelkurmay Personel Dairesi General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1988 yılında Tuğgeneral oldu. Bu rütbe ile 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Napoli/İtalya’da bulunan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahında İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1992 yılında Tümgeneral oldu. Bu rütbe ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1996 yılında Korgeneralliğe terfi ederek 7’nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 2000 tarihinde Orgeneralliğe terfi etti. Genelkurmay 2’nci Başkanlığı görevine atandı.

30 Ağustos 2004 tarihinde YAŞ kararıyla, Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Ardından Genelkurmay Başkanlığı’na atandı. Böylece ilk kez bir Genelkurmay Başkanı, Yüksek Askeri Şura toplantıları sona ermeden atanmış oldu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanlığı’na 30 Ağustos 2006 gününden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını 31 Temmuz 2006 tarihinde imzaladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt 30 Ağustos 2008 itibariyle yaş haddinden emekliye ayrıldı. TSK Üstün Hizmet Madalyası, Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, Şeref Madalyası, İtalya Silahlı Kuvvetler Şeref Nişanı, ABD Silahlı Kuvvetler Üstün Liyakat Nişanı ile Pakistan Silahlı Kuvvetler İmtiyaz Nişanı sahibi.

Yaşar Büyükanıt Genelkurmay Başkanlığı esnasında 2007 yılında Genlekurmay'ın resmi internet sitesinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili "dijital muhtıra" verdi.

Dijital Muhtırayı bizzat kaleme alan Büyükanıt 4 Mayıs 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Dolmabahçe Sarayı'nda bir araya gelerek mahiyeti mezara kadar saklanacak bir görüşme gerçekleştirdi.  

21 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da öldü.