Melek Celal Sofu

Melek Celal Sofu

1896’da İstanbul’da doğdu. “Tepedelenliler” ailesine mensuptur. Babası Miralay Ziya Bey idi.

İnas Sanayi-i Nefise Mektebine konuk öğrenci olarak katıldı; burada Nazmi Ziya Bey’in atölyesinde çalıştı. Ailesinin desteği ile Paris’e gidip bir süre Julian Akademisinde resim eğitimi aldı. Louis Sue, Andre Platson ve Pierre Poisson’un öğrencisi oldu.

14 Ekim 1918’de Kıbrıslı Celal Sofu Bey ile evlendi. Çiftin Moda Çayırı’ndaki evi edebiyat ve sanat alanlarının ünlü kişilerinin ağırlandığı bir kültür evi olarak hizmet verdi. Sanatçının bu evlilikten bir oğlu oldu. İlk eşi 1946’da vefat etti.

Türk işlemeleri ve eski yazı ustaları hakkındaki kitaplar da yazdı. Türk işlemeleri koleksiyonuna sahiptir. Şeyh Hamdullah ve Hattat Kâmil Akdik hakkında yazdığı iki kitabı ile Türk el işlemeleri hakkında bir incelemesi vardır. Topkapı Müzesi hakkında Fransızca olarak bir eser hazırladı. Tuğrakeş İsmail Hakkı Altınbezer ile Bahaettin Tokatlıoğlu ve Necmettin Okyay’a ait iki kitap hazırladıysa da yayımlamaya fırsat bulamadı.

Celal Esad Arseven onu “empresyonist eğilimli realist bir sanatçı” olarak tanımlamaktadır. Heykel alanındaki çalışmaları arasında; Polonyalı ressam ve heykeltıraş Bilinsky Büstü, Moda’daki komşusu olan Saliha Cimcoz büstü ve oğlu Ziya Sofu büstü vardır. Karma sergiye katıldı, 1964’te Münih’te bir kişisel sergi düzenledi. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde ve Rezan Has Müzesi'nde eserleri bulunmaktadır. Realist bir tutum içerisinde, çiçek, çıplak ve portre üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

İkinci evliliğini Alman Doktor Lampe ile yaptı ve Münih’e taşındı. Lampe’nin 98 yaşında ölümünden sonra, bir hastalıktan ötürü uzun yıllar yatağa bağlı kaldı. 15 Eylül 1976’da Münih’te vefat etti.

Kitapları:

-Le Vieux Serail des Sultans, Preface de M. Albert Gabriel de l' Institut de France. Association des Amis d'Istanbul Touring et Automobile Club de Turquie, 2eme Edition, İstanbul, 1963.

-Volkskunst der Türkei - Sammlung Melek Lampe im Münchner Stadtmuseum, Druck: M. Saupe & Co., im Auftrag, München 1959.

-Şeyh Hamdullah, İstanbul, 1948.

-Türk İşlemeleri, İstanbul, 1939.

-Reisülhattatin-Kamil Akdik, İstanbul, 1938.