Muazzez Tahsin Berkand

Muazzez Tahsin Berkand

Asıl adı Meryem Muazzez'dir. 1899 yılında, Selanik'te doğdu. Babası Hasan Tahsin Bey avukat, annesi Ayşe Hanım ise ev hanımı idi. Çocukluk yılları Selanik'te geçti. Ailesi ile birlikte Balkan Savaşı'ndan sonra İstanbul'a göçtü.

Uzun ve devamlı bir öğrenim hayatı gördü. Fransızca ile İngilizceyi özel öğretmenlerden öğrendi. Altı aylık süreyle Alman Mektebine gitti. İstanbul'da Feyziye Lisesini bitirdikten sonra Kumkapı'da bulunan ve bir rahibe okulu olan  Saeurs dAssomptionda öğrenim gördü. Kız Öğretmen Okulunu da bitirdikten sonra Üsküdar Refet Kadın Okulu ve Kasımpaşa Numune Okulunda birkaç ay boyunca Türkçe ve Fransızca öğretmeni olarak görev yaptı.

O yıllarda Halide Edip, Cemal Paşa tarafından Suriye'de açılan Türk okullarındaki eğitim çalışmaları için görevlendirildi. Muazzez Tahsin de diğer genç öğretmenler ile birlikte orada görev almak istedi. Babası Tahsin Bey, yalnızca Halide Edip'in de alıştığı okullarda ders vermesi koşuluyla kızının Suriye'ye gitmesine izin verdi. Muazzez Tahsin, henüz on yedi yaşındayken ablası Rabia ile birlikte Suriye'ye gitti ve Şam'daki okullarda iki yıla yakın süre boyunca Türkçe ve Fransızca öğretmenliği yaptı.

Beyrut ve Şam'da öğretmenlik yaptığı sırada İngilizcesini de ilerleten Muazzez Tahsin, İstanbul'a döndükten sonra birkaç yıl boyunca Şişli Terakki Lisesinde Fransızca ve ahlak dersleri verdi. 1925-1929 yılları arasında Milli Auto şirketinde çeviri ve yazışma işlerinde çalıştı. 1929da geçtiği Osmanlı Bankasının hukuk işleri bölümünde yirmi beş yıl boyunca çevirmen, daktilo-sekreter olarak çalıştı ve buradan emekli oldu. Yazar, yaşamı boyunca hiç evlenmedi.

Yaşamı boyunca çeşitli gazete ve dergilerde öyküler yayımladı. Ayrıca kaleme aldığı romanlar da döneminde popüler aşk romanları arasında sayıldı. Romanları, günümüzde seyrettiğimiz birçok film senaryosuna da kaynaklık etti, birçok Yeşilçam filmi onun romanlarından uyarlandı.  Kezban (1941), Bülbül Yuvası (1943), Küçük Hanımefendi (1945), Sarmaşık Gülleri (1950) filme alınan bazı romanları arasındadır.

On iki yaşından itibaren gizli gizli öyküler yazmaya başlayan Muazzez Tahsin'i edebiyat çevrelerine tanıtan ilk eseri, 1933 yılında neşrettiği Sen ve Ben adlı romanı oldu. On beş yaşında iken yazdığını belirttiği Kırılan Ümitler adlı romanı da 1957 yılında yayımlandı. Kırılan Ümitler'ini bastırabilecek bir roman olarak yazmadı ve onu İsmet adlı bir arkadaşına doğum gününde hediye olarak verdi. Arkadaşı İsmet öldüğünde ailesi, Kırılan Ümitler'in yazılı olduğu defteri Muazzez Tahsin'e geri verdi. Bunun üzerine romanını yeniden gözden geçirdi ve yayımlamaya karar verdi.

Eserleri:

Aşk Fırtınası

Aşk Tılsımı

Aşk ve İntikam

Akla Oynanmaz

Ateşli Kalp

Bahar Çiçeği

Bir Gün Sabah Olacak mı?

Bir Rüya Gibi

Bulutlar Dağılınca

Bülbül Yuvası

Büyük Yalan

Çamlar Altında

Çiçeksiz Bahçe

Dağların Esrarı    

Garip Bir İzdivaç

Gençlik Rüzgarı

Gönül Yolu

İki Kalp Arasında

Işık Yağmuru

Kalbin Sesi

Kırılan Ümitler

Kıvılcım ve Ateş

Kızım ve Aşkım

Küçük Hanımefendi

Lale

Mağrur Kadın

Mualla

Nişan Yüzüğü      

O ve Kızı

Saadet Güneşi

Sabah Yıldızı

Sarmaşık Gülleri

Sen ve Ben

Sevgim ve Gururum

Sevmek Korkusu

Sonsuz gece

Uğur Böceği

Uzayan Yollar

Yabancı Adam

Yılların Ardından

Kaynak:

Ümran Özçelik, Muazzez Tahsin Berkandın Hayatı, Edebî Kişiliği ce Eserleri, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2007.

Selami Çakmakcı, Popüler Roman ve Muazzez Tahsin Berkand, Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Doktora Tezi, Elazığ 2012.

https://www.elipskitap.com.tr/yazar/muazzez-tahsin-berkand/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/kucuk-hanimefendi/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/ask-tilsimi/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/sarmasik-gulleri/

https://www.elipskitap.com.tr/urun/garip-bir-izdivac/