Nafiz Can Paker

Nafiz Can Paker

1942 yılında, Eskişehir'de doğdu. Babası, Selanik göçmeni olan Orman Yüksek Mühendisi, Tüccar ve Fabrikatör Hasan Pertev Paker; annesi ise Türkiye'nin ilk kimyagerlerinden biri olan Müzehher Paker'dir. Gazeteci Mehmet Barlas'ın eşi olan Canan Barlas da kız kardeşidir.

İstanbul Robert Kolejindeki öğrenimini tamamladıktan sonra, 1962 yılında başladığı Berlin Teknik Üniversitesindeki lisans eğitiminden 1973 yılında mezun oldu. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinde lisansüstü eğitimini ile doktorasını tamamladı.

1969 yılında çalışma hayatına atıldı ve kimya sanayisinin önemli firmalarından olan Türk Henkel'de farklı görevlerde bulundu. 1970 yılında atölye şefi olarak görev aldı, aradan on beş yıl geçtikten sonra genel müdürlüğe yükseldi. 2004 yılında Türk Henkel Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

TÜSİAD ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşunun yönetiminde yer aldı. Paker, 1997 yılında TESEV (Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etudler Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Robert Kolej Mütevelli Heyeti, 1998 yılında Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Türk Henkel Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca 2001 yılında Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Danışma Kurulu üyeleri arasında bir dönem yer aldı ve danışma kurulu başkanlığı yaptı.

2001 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2007 yılının Mayıs ayında "Liberal Düşünce Topluluğu" tarafından "Hürriyet Onur Ödülü" ile ödüllendirildi.

Paker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın danışmanlık görevini üstlendi.

1970 yılından beri Mihriban Paker ile evliydi ve Kerim adında bir oğlu vardır. Can Paker, 3 Nisan 2013 tarihinde AK Parti hükûmeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik “Akil İnsanlar” listesine Doğu Anadolu Bölgesi’nden dahil edilmişti.

23 Şubat 2023 tarihinde, 81 yaşında vefat etti.