Neşe Erdok

1940 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğdu. Annesi Semai Sanlı ve babası Şinasi Erdok, Niş ve Leve Leskofça kökenli olup bir iç göçle Üsküp’e yerleşen ve Balkan Harbi sırasında Türkiye’ye göç eden iki ailenin çocuklarıdır. Ailenin ikinci ve son çocuğu olan Neş’e Erdok’un ağabeyi Saydam Erdok’tur.

1948-1953 yılları arasında Üsküdar Kaptanpaşa ve Ankara Sarar İlkokulunda okudu. 1956’da ortaokulun ilk iki sınıfını Erzincan’da okudu. 1 yıl Almanya’da Bad Godesberg’de Nicolaus Cusans Gyninasium’da eğitimini sürdürdü ve ortaokulu Üsküdar Paşakapısı Ortaokulunda bitirdi. 1959’da Üsküdar Fıstıkağacı Kız Lisesinden mezun oldu. 1963’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesinden mezun oldu.

1965-1966 yıllarında Madrid’de Escuela Central de İdromas’ta ve Escuela Diplomatica’da İspanyol Dili, Edabiyatı, Uygarlığı ve Sanat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı.

1967’de Millî Eğitim Bakanlığı adına Devlet Güzel Sanatlar Akademisine Öğretim Üyesi yetiştirilmek üzere Fransa’ya gönderildi. Paris’te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts’da Prof. Chaplain Midy ve Prof. Pierre Matthey de l'Etang yanında resim çalışmaları yaptı; 1972’de yurda döndü ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Asistan adaylığına atandı, Neşet Günal Atölyesi’nde görevlendirildi. 1981’de profesör unvanını aldı ve 1990’da profesör olarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde çalışmaya başladı. Bu görevini 2008 yılına kadar sürdürdü.

Aralarında; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Norton Simon Müzesi’nin de bulunduğu, yurt içi ve yurt dışında çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır, bugüne dek yüzü aşkın karma sergide yer aldı.

Ödüller

2017, Aydın Doğan Ödülü

2006, 16. Artist İstanbul Sanat Fuarı, Onur Ödülü

1986, Sedat Simavi Vakfı, Görsel Sanatçı Ödülü (Füreya Koral ile birlikte)

1980, 14. DYO Resim Sergisi, Mansiyon Ödülü

1979, Yeni Eğilimler Sergisi, Başarı Ödülü