Oğuz Büyükberber

Oğuz Büyükberber

1970 yılında Kayseri’de doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümündeki eğitimini 1994 yılında tamamladı. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da caz, elektronik ve modern müzik türlerindeki çalışmalarıyla üne kavuştu.

Amsterdam Konservatuvarındayken Hollandalı ünlü bas klarnetçi Harry Sparnaay’dan bas klarnet üzerine dersler aldı. Yine Hollanda’nın ünlü sanatçılarından biri olan Theo Loevendie’den besteleme konusunda eğitim gördü.

Özellikle bas klarnette ustalaşan Büyükberber, Amsterdam ve İstanbul arasında birçok projede boy gösterdi. N-Collective bünyesinde Office R6, DBO projeleriyle beraber Robert van Heumen ile elektronik çalışmalarda yer aldı. Koan ve Ayşe Tütüncü üçlüsünün vazgeçilmez üyesi olarak çoğunlukla Avrupa’da konserler verdi. Müzik konusundaki yeteneğine ilaveten yetkin bir grafik sanatçısı olarak farklı projelerde elektronik görsel sunumlar da yaptı.

Dünyanın pek çok yerindeki önemli festivallerde performans sergiledi. Çeşitli sanatçılar, tiyatro ve dans topluluklarıyla beraber iş birliği yaptı.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/O%C4%9Fuz_B%C3%BCy%C3%BCkberber

https://www.oguzbuyukberber.com/