Okan Bayülgen

Okan Bayülgen


Şovmen, sunucu, oyuncu, yönetmen, yapımcı, seslendirme ve fotoğraf sanatçısı Okan Kaan Bayülgen 23 Mart 1964 tarihinde İstanbul’da doğdu. Hukuk ve gazetecilik eğitimi almış bir baba ile ressam bir annenin oğlu olan Okan Bayülgen, eğitimine İstanbul Göztepe’teki Taş Mektep isimli yatılı okulda başladı, Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nda ilköğenimini tamamladı. Galatasaray Lisesi‘sine, ardından Bodrum Lisesi ve Şişli Lisesi’ne devam etti ve 1984 yılında lise eğitimini tamamladı.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa’ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi‘nde hukuk okumaya başladı, ardından aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavlarında başarı göstererek burada eğitimine başladı. 1989 yılında mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi‘nde master yaptı.

Devlet Tiyatroları‘ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetti, bazı oyunlarda oynadı.

1991′de Kent FM‘deki “Son Saatler” adlı bir programla radyoculuğa başladı. “Genç Indiana Jones” dizisinin Türkiye’de çekilen bölümünde rol aldı.

1997 yılında Kiss FM‘de “Okan Bayülgen On Air” programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yılında Radyo D’de 18:00-20:00 saatleri arası yayınlanan “Hayat Bilgisi” programı ile dikkatleri çekti. 2001 yılında Radio Contact’ta “Yol” programını yaptı.

Televizyon hayatına Satel TV‘de klipler sunarak başlayan Bayülgen, gece yarısında yayına başlayan “Gece Kuşu” adlı farklı programı ile adını duyurdu. “Gece Kuşu”nun ardından late night show tarzını yüz gece boyunca “Televizyon Çocuğu” ile devam ettirdi. Ardından “Zaga” ile geri döndü. Bayülgen şu anda “Disko Kralı”, “Medya Kralı” ve “Muhabbet Kralı” adlı programları sunmaktadır.