Otto Skorzeny

Otto Skorzeny

Otto Skorzeny (d. 12 Haziran 1908, Viyana - ö. 5 Temmuz 1975, Madrid, İspanya), II. Dünya Savaşı sırasında Alman Waffen-SS komandosu. Budapeşte başkanlık sarayının basılmasını da yönetmiş ve bu sayede Macaristan’ın Almanlara karşı saf değiştirmesini önlemiş Hitler’in meşhur askerlerinden biriydi.

Otto Skorzeny mühendislik öğrencisi olduğu yıllarda bir arkadaşıyla beraber kılıç düellosu yaparken yüzüne uzun yıllar izini taşıyacağı büyük bir yara almıştır.

1930 yılında Avusturya Nazi Partisine katıldı. Burada Ernst Kaltenbrunnerin yanında görev aldı. Anschlussdan sonra uzun boyu ve düzgün fiziği ile Adolf Hitlerin yakın korumalığını yaptı. 1940 şubatında topçu yüzbaşı olarak Alman Ordusuna katıldı. Fransa ve Hollanda cephelerinde görev aldıktan sonra teğmen olarak Balkan Operasyonuna katıldı.

29 Temmuz 1943te Benito Mussoliniyi kurtarmak için görevlendirildi. 13 Eylülde yanında aldığı komandolarla birlikte hava indirmesi yapıp Mussoliniyi kurtardı.

1943 Kasımında Hitler, Bosnada isyan çıkartan bir lideri öldürmesi için Skorzenyyi görevlendirdi. Partizan lider kaçmayı başarmıştı fakat bu sefer Rusların eline düşmüş ve dolayısıyla Hitler bu sorundan Skorzeny sayesinde kurtulmuştu. Skorzenyyi bekleyen son görevi ingilizce konuşabilen Alman casuslarla birlikte Müttefik hatlarına sızmak ve sabote etmekti. Bu görevinde de üzerine düşeni yaptı fakat savaşın gidişatını değiştiremedi.

15 Mayıs 1945te Müttefik Kuvvetler tarafından yakalandı ancak delil yetersizliğinden beraat etti. Yine de alıkonulduğu kamptan 27 Temmuz 1948’de İspanya’ya kaçmayı başardı ve İspanyol general Francisco Franconun isteği üzerine yaşamına burada devam etti.