Özcan Deniz

Özcan Deniz

19 Mayıs 1972 tarihinde Ankara’da doğdu. Aslen Ağrılı ve Kürt kökenlidir. Beş yaşına dek Ankara’da yaşadı. 1977 yılında ailesi Aydın’a göç etti. Böylelikle ilk gençlik yıllarını Aydın’da geçirdi.

Müziğe olan yatkınlığını küçük yaşlarda fark etti. Eğitimi boyunca kendi yazmış olduğu hikâyeleri oyunlaştırdı. Arkadaşlarıyla amatör bir tiyatro topluluğu oluşturarak ufak çapta turneler yaptı. 

İlk orkestra çalışmasını Aydın’da yaptı ve 1985 yılında şehrin aranılan orkestra solistlerinden biri oldu. Daha sonra İzmir ve Antalya gibi şehirlerde sahneye çıkmaya başladı. Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde organize edilen geleneksel ses yarışmasına katılarak birincilik elde etti. Bu ödülün ardından hedefi İstanbul’a gitmek oldu.

1988 yılında İstanbul’a adım attı. Ertesi yıl Almanya’ya giderek müzik çalışmalarını orada sürdürdü. İstanbul’da dikkat çekmedi ancak yapımcılar onu Münih’te keşfetti.

İlk stüdyo albümünü 1992’de Yine Ağlattın Beni adlı çalışmasıyla çıkardı. Ertesi yıl Meleğim adlı albümünü piyasaya sürdü. Bu albümle şöhretin kapılarını araladı. Hiç ara vermeden ertesi yıl 1994’te ise Beyaz Kelebeğim adlı albümünü çıkardı.

Müzik çalışmalarının yanı sıra televizyon programlarında da boy gösterdi ve sinema camiasının dikkatini çekti. İlk sinema tecrübesini Memduh Ün’ün Ona Sevdiğimi Söyle adlı filminde rol alarak gerçekleştirdi.

1995 yılında askerlik hizmetini yaptı. 1997’de “Yalan mı?” adlı albümünü yayımlayarak ara verdiği kariyerine geri döndü. Aynı yıl albümle aynı adı taşıyan televizyon dizisinde oynadı.

Daha sonra sırasıyla Çoban Yıldızı, Aslan Gibi, Leyla, Ses ve Ayrılık, Hediye adlı albümlerini çıkararak şöhretini pekiştirdi. 2009 yılına gelindiğinde ise Sevdazede adlı albümünü piyasaya sürdü.

Kendi albüm çalışmalarının dışında diğer ünlülerin albümlerine de katkı sağladı. Sanatçı Mercan Dede’nin Su adlı beşinci albümü ve 3 Hürel adlı müzik grubunun derleme albümü için şarkı kaydetti.

Sosyal sorumluluk projelerine iştirak etmesiyle de bilinen Özcan Deniz, Böbrek Vakfı, TOÇEV Yaşasın Okulumuz, Kızılay gibi projelerde yer aldı. Ayrıca Coca Cola Türkiye ve WWF “Her Şey Değişir” ortaklığıyla düzenlenen Bafa’ya Su, Ege’ye Bereket projesi adına tüm dünyada yayımlanan şarkının Türkçesini Pamela ve Fuat ile beraber seslendirdi.

Müzikal geçmişinin haricinde rol aldığı televizyon dizileriyle de ses getirdi. 1999’da Aşkın Dağlarda Gezer, 2002 yılında Asmalı Konak adlı dizilerde oynadı. Özellikle Asmalı Konak, yayımlandığı dönem reyting rekorları kırdı ve Deniz’in şöhretini daha çok parlattı. Ardından 2004 yılında Naz Elmas’la birlikte başrolü paylaştığı Haziran Gecesi, 2007’de Kader, 2008’de Aşk Yakar adlı dizilerde boy gösterdi. Vildan Atasever ile birlikte oynadığı Samanyolu ise 2009’da yayımlandı.

Sinema kariyerine Memduh Ün’ün filmiyle adım attıktan sonra 2002 yılında Kolay Para, 2003 yılında O Şimdi Asker, Asmalı Konak: Hayat, 2004 yılında hikâyesi kendisine ait olan Neredesin Firuze adlı filmde rol aldı. Ayrıca Mehmet Ali Erbil’le birlikte Keloğlan Kara Prense Karşı adlı film ve Mevlana Aşkın Dansı adlı belgeselin kadrosunda bulundu.

2011 yılına gelindiğinde Deniz Çakır ile başrolleri paylaştığı Ya Sonra adlı filmde oynadı. Bu filmin aynı zamanda senarist ve yönetmenliğini de yaptı.

2012’de on birinci stüdyo albümü olan Bi Düşün’ü piyasaya sürdü. Daha sonra yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı Araf adlı filmde oynadı. 2012 yılında başrollerini Fahriye Evcen’le paylaştığı Evim Sensin vizyona girdi. Film, döneminde oldukça sükse yaptı ve birçok ödül kazandı. Ertesi yıl Yasemin Allen ile birlikte Su ve Ateş’te rol aldı. Bu filmin de yönetmenliğini kendisi yaptı. 2013 yılında ünlü dizi Karagül’de Murat Şamverdi karakterine hayat verdi. 2014 yılında Hatice Şendil ile birlikte Kaderimin Yazıldığı Gün adlı televizyon dizisinde rol aldı. 2017 ila 2019 yıllarında Aslı Enver ile İstanbullu Gelin adlı yapımda görev aldı. 2021 yılında senaryosunu kendi yazdığı Seni Çok Bekledim adlı televizyon dizisinde oynadı.

1991 yılında ilk evliliğini Handan Deniz’le yaptı. Boşanmayla sonuçlanan bu evliliğin ardından 8 Mart 2018’de Feyza Aktan’la evlendi. Ertesi yıl tek celsede boşandı. Son olarak 20 Ocak 2023’te İranlı Samar Dadgar ile dünyaevine girdi.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zcan_Deniz