Özdemir Bayraktar

Özdemir Bayraktar

1949’da Sarıyer’in Garipçe köyünde doğdu. Aslen Trabzonlu olan Özdemir Bayraktar, Balıkçı Lütfi Reis’in oğludur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü, Teknofest öncüsü Selçuk Bayraktar’ın babasıdır. Kabataş Erkek Lisesi mezunudur. 1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Ardından içten yanmalı motorlar üzerine yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans eğitimi devam ederken 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığını yaptı.

Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel gibi Türkiye sanayisinin öncü birçok fabrikasında teknik yönetici olarak çalıştı. 1984’te Baykar Makina’nın kurucuları arasında yer aldı. Otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak için tek bir matkap makinesi ile kurduğu Baykar’da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makine tasarımı ve imalatı yaptı ve parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Canan Bayraktar ile evlendi ve bu evlilikten Haluk, Selçuk, Ahmet adında çocukları oldu.

Özdemir Bayraktar, Baykar’ın millî ve özgün İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi geliştirmesinde öncüdür. Millî teknoloji hamlesinin mimarlarından olan Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı.

TSK için geliştirdikleri ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge projesinin tasarımcısı ve lideridir. 2005-2009 yılları arasında Bayraktar Mini İHA için Güneydoğu Anadolu’da askerlerle çalıştı.

Çalışma hayatında azmi, inancı, kararlılığı hiç kaybolmayan Bayraktar, Baykar tarafından millî ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizdi. Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibi Özdemir Bayraktar’dır.

Pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin çığır açan ismi olarak bilinmektedir.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından millî ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

Baykar’ın yönetim kurulu başkanı, SİHA’ların öncüsü Özdemir Bayraktar, 18 Ekim 2021’de hayatını kaybetti.