Pim Verbeek

Doğum Tarihi: 12 Mart 1956
Doğum Yeri: Rotterdam, Hollanda
Ülkesi: Hollanda
Çalıştırdığı Takımlar: Sparta Rotterdam; De Graafschap; Feyenoord; FC Groningen; Fortuna Sittard; Omiya Ardija; Kyoto Purple Sanga; Netherlands Antilles; South Korea
Taktik: 4-2-3-1

12 Mart 1956’da doğan Peter Pim Verbeek, teknik direktörlük kariyerine 1981 yılında Sparta Rotterdam takımında başladı. Daha sonra sırasıyla De Graafschap, Feyenoord, Wageningen, Groningen, Fortuna Sittard, Omiya Ardija takımlarında görev yapan Hollandalı hoca, 2000 yılında Guus Hiddink’in yardımcısı olarak Güney Kore Milli Takımı’nda çalışmaya başladı.

2002 Dünya Kupası’nda yarı final oynayan Güney Kore, Türkiye ile 3.lük maçında karşılaşırken, Tim Verbeek de görevdeydi. Turnuvanın ardından Hiddink’le birlikte PSV’ye giden Verbeek, 1 yıl sonra Japonya ligi takımlarından Kyoto Purple Sanga’nın başına geçti.

2006’da bu kez Dick Advoocat’ın yardımcısı olarak Güney Kore Milli Takımı’nda görev yapan Verbeek, 2006 Dünya Kupası’nda 2. kez boy gösterdi. Almanya’da düzenlenen turnuvada gruptan çıkamayan Güney Kore’de görevden ayrılan Advoocat’ın yerine geçen Hollandalı hoca, 2007 Asya Şampiyonası’nda takımı 3. yaparak büyük bir başarıya imza attı.

Şampiyonanın ardından görevinden ayrılan Verbeek, Avustralya Milli Takımı’nın başına getirildi. Avustralya, Dünya Kupası Asya Elemeleri 1. Grup’ta lider olarak Güney Afrika vizesi aldı. Deneyimli teknik adam, iki kez yardımcı antrenör olarak görev yaptığı Dünya Kupası’nda ilk kez teknik direktör sıfatıyla boy gösterecek.

Güney Afrika’da Galatasaraylı Lucas Neill ve Harry Kewell’la birlikte çalışacak olan 54 yaşındaki hoca, turnuvanın ardından görevi bırakacak.