Recai Akyel

1965 yılında Erzurum’un Şenkaya İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Müteakiben Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kamu Yönetimi Dalında yüksek lisans programına başladı. Eskişehir Kaymakam Adayı olarak İçişleri Bakanlığına intisap etti.

Bir yıl süreyle yabancı dil ve mesleki bilgi edinme programı çerçevesinde İngiltere’de kaldı. Sırasıyla Pozantı (vekaleten), İscehisar, Çamoluk, Solhan, Gölyaka, İmamoğlu, Kızıltepe (görevlendirme), Elbistan İlçelerinde Kaymakamlık; Tokat İlinde Valilik yaptı. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme ana bilim dalında doktora programını tamamladı.

Görev yaptığı ilçelerde, (Pozantı, İscehisar, Çamoluk, Solhan, Gölyaka, İmamoğlu) İlçe tanıtım kitapları yayınladı. Ayrıca, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde yaşananları “Gölyaka’da Deprem” adıyla kitaplaştırdı.

“Afet Yönetimi”, “Üretim ve Kalkınma”, “Kentleşme”, “Yönetim”, “Yönetim ve Kontrol” konularında çok sayıda makaleleri yayınlandı.

Elbistan Meslek Yüksek Okulunda Hukukun Temel Kavramları ve Ticaret Hukuku Derslerini; Gazi Osman Paşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, Bürokrasi, Çevre Sorunları ve Kentleşme derslerini okuttu. Değişik platformlarda konferanslar verdi.13 Nisan 2007 yılında Tokat Valisi olarak göreve başladıktan sonra, 2008 yılında “Yılın Valisi” seçildi. 2009 yılında “Ulusal Bir Üretim Seferberliği Uygulaması Olarak Tokat Üretiyor Projesi” Ülkemizde Kamu Projeleri dalında ödül aldı. 25.06.2009 tarihinde TBMM Genel Kurulunun 110. birleşiminde Sayıştay Başkanı olarak seçildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.