Roman Abramoviç

Roman Abramoviç

Roman Abramovich (Rusça: Роман Аркадьевич Абрамович, (24 Ekim 1966). Rusya Federasyonu’nun Saratov şehrinde dünyaya geldi. Çukotka bölgesi valiliği yaptı. İngiltere’nin Chelsea Village Spor Kulübü başkanı Yahudi asıllı işadamı.

Abramovich 1,5 yaşında babasını, 4 yaşında ise annesini kaybetti.

Endüstri ve ticarete ilgisi Sovyet Ordusuna katılmadan önce başlamıştır. İş hayatına 1992 yılında başladı. 1992-1995 yılları arasında beş şirket kurdu.

Ayrıca Sunday Times Zenginler Listesinde İngiltere’nin en zengin adamı olduğu açıklanmıştır. Yaklaşık 23,5 milyar dolar servetin sahibi olduğu bilinmekte. Forbes tarafından 2007 Dünya’nın en zengin 16. ve Rusya’nın 1. zengini konumunda.Ayrıca İngiltere Premier League takımlarından Chelsea kulubünün sahibidir. Dünyanın en büyük yatlarından birine sahip olan Abramoviç erken yaşlarda ailesini kaybetmiş olsa da en duyarlı iş adamları ünvanını haketmiş bulunmaktadır.

Roman Abramoviç şu anda 4 yata sahip. Sipariş ettiği yat ise 160 metre boyu ile Dünyanın en büyük yatı özelliğini taşıyacak. Bakımları için yılda 23 milyon Euro harcıyor.

The Bandit isimli 30 kişilik yemek salonu, lavaboları altın kaplamalı mutfağı olan Boeing-767 jete sahip. Bu değişikliklerle birlikte uçağın 300 milyon dolara malolduğu belirtilmektedir. Ayrıca bir Boeing 737’si, iki de helikopteri vardır.

Başta Maybach limuzin olmak üzere hepsi zırhlı olan otomobil filosuna sahip olup, Londra’da, Eaton Meydanı’nda 6 katlı bir evi 28 milyon Sterlin’esatın alan Abramoviç’in ülkenin batısındaki Sussex’te 450 dekarlık arazisi ve Moskova, Cote d’Azur, İspanya ve İsrail gibi ülkelerde çok sayıda mülkleri vardır.

2005 yılında, Londra’da açık artırmayla satışa çıkan İtalya’nın Toskana bölgesindeki San Miniato kasabası yakınlarında bulunan 850 gramlık trüf siyah manatarı, 28 bin pound’a satın aldı.