Şaban Abak

1964’de Erzurum’da doğdu.

Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini 1986’da yarım bırakarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Rd-Tv-Sinema bölümünü bitirdi. (1991)

İlk yazı ve şiirlerini lise yıllarında Erzurum gazetelerinden Hürsöz, Aziziye ve Doğu Ekspres’te yayımladı. 1983’ten itibaren şiir ve edebiyat yazılarını Töre, İkindiyazıları, Albatros, Kayıtlar, Mavera, Dergâh, Yalnızardıç, Yediiklim, Hece, Şehrengiz, Kılavuz ve Kaşgar gibi edebiyat ve kültür dergileriyle, Zaman, Yeni Şafak ve Selam gazetelerinde sürdürdü.

1981’de Türkiye Diyanet Vakfı Şiir yarışmasında ve 1986’da Eskişehir Yunus Emre Şiir Ödülü’nde birincilik ödüllerini aldı. 2007’de yayımlanan "Kayıp Atlar Haritası" adlı şiir kitabıyla da Türkiye Yazarlar Birliği’nin "Yılın En İyi Şiir Kitabı" ödülünü aldı.

Çalışma hayatına 1987’de Mavera dergisinde yazı işleri müdürü olarak başlayan Abak, on yıl gazetecilik ve yayıncılık alanında çalıştı, öğretmenlik ve sendikacılık yaptı. Halen Ankara’da yaşamaktadır.

Yayımlanmış eserleri, Bağdat’tan Dönen Şiirler (Şiir), Karpuz Kestim Yiyen Yok (Deneme), Meşaleyi Tutan El (Eleştiri-Tahlil), Kayıp Atlar Haritası (Şiir), Güldeste (Antoloji), İşport/acılar (Radyofonik oyun), Malcolm X (Radyofonik oyun).