Şebnem Ferah

Şebnem Ferah

12 Nisan 1972 tarihinde Yalova’da doğdu. Beş yaşında babasının aldığı küçük bir keyboard ile tanıştı ve duyduğu her melodiyi çalmaya çalışarak kendi kendini eğitmeye başladı. İlkokul dönemlerinde Yalova’da ne kadar müzikal etkinlik ve kurs varsa hemen hepsine katıldı. Kolej sınavlarına girip Bursa Koleji’nde yatılı öğrenci olarak eğitimize devam etti.

Okulunun müzik grubunda sonra da çeşitli gruplarda da solistlik yapmaya başladı. Peşinden gitar çalmayı öğrenmeye başlayan Ferah, kendi grubunu kurmaya karar verdi. Böylece Volvox grubu kurulmuş oldu.

ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü kazandı. Okulunu çok seven Ferah, Volvox grubunu İstanbul’da bıramak zorunda kaldı ama müzikten kopmadı. İkinci senesinde okulu bırakıp, İstanbul’da müziğe devam etme kararı aldı.

Volvox’la çeşitli rock barlarda çalmaya başladılar. Grup dağıldıktan sonra Ferah, 1996 yılında ilk albümü ‘Kadın’ı çıkardı. 1999 senesinde ‘Artık Kısa Cümleler Kuruyorum’ adlı ikinci solo albümü ile hayranlarının karşısına çıktı. 2001’de ‘Kelimeler’, 2003’te ‘Kelimeler Yetse’ albümleri ile hayran kitlesini genişletti. Şebnem Ferah, 5. albümü olan ‘Can Kırıkları’nı 2005’te yayınladı.