Serdar Ortaç

Serdar Ortaç


Şarkıcı ve besteci Serdar Ortaç 16 Şubat 1970 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ilk öğrenimini Kocamustafapasa’da ve orta öğrenimini ise Suadiye Lisesi’nde tamamladı. Haydarpaşa Meslek Lisesi’nde Torna-Tesviye Bölümü’nden mezun oldu ardından Bilkent Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi fakat tahsilini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı.

1993 senesinde İstanbul’da özel radyolarda program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Ardından Raks müzik şirketinden teklif geldi. 1994 yılında ilk albümü "Aşk İçin-Karabiberim" ile muzik dunyasına girdi. 1996 yılında ikinci albümü olan “Yaz yağmuru”nu yaptı. Bu albümün tamamını ispanyolca seslendirerek Meksika’da bir albüm yaptı. Daha sonra Türkiye’de de bu albümü , ispanyolca bir single olarak hazırladı.

Ardından sırasıyla “Gecelerin Adamı”, “Bilsemki”, “Okyanus” ve “Beni Unut/Çakra” isimli albümleri çıktı.

Ortaç, 1994 Kral tv Video Müzik Ödülleri’nde “En iyi çıkış yapan sanatçı”, 1997 Milliyet “Yılın En Sevilen Şarkısı”, 1999 Hürriyet Altın Kelebek “Yılın en başarılı sanatçısı”, 2000 Kral tv Video Müzik Ödülleri “Pop Müzik en iyi erkek sanatçı”, 2003 Radyo ve TV Oscarları “En iyi Show Programı” öldüllerini aldı.