Şükriye Dikmen

Şükriye Dikmen

 1918 yılında İstanbul'da doğdu. Babası, Cumhuriyet dönemi bilim adamlarından Batumlu Cafer Fahri Bey’dir. Ressam Tiraje Dikmen'in ablası, Meclis-i Mebûsan ve TBMM milletvekili Ali Dikmen'in de yeğenidir.

Üniversite öncesi öğrenimini, Arnavutköy Amerikan Kolejinde 1942 yılında bitirdi. 6 yıl sonra, 1948 yılında resim bölümünde okuduğu İstanbul Güzel Sanatlar Akademisini bitirdi ve Paris'e gitti. 1953 yılında, Paris'teki Ecole du Louvre'un sanat tarihi bölümünden mezun oldu. Üç yıl Fernand Léger'le ve 2 yıl Sergier ve Roger Chastel ile birlikte çalıştı. 1953 yılında ilk kişisel sergisini, sonraki yıl ise Türkiye'deki ilk kişisel sergisini açtı.

1957'de Edinburgh festivaline, 1962'de ise Paris, Brüksel ve Viyana'da sergilenen "Çağdaş Türk Sanatı" sergilerine katıldı. 1968'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde eski ve yeni resimlerini bir araya toplayan retrospektif bir sergi düzenledi.

Resimlerinde öğrencisi olduğu Leger'den başka Matisse'in etkileri de görülmektedir. Portreler, nüler, natürmort ve manzara resimleri yaptı. Resimlerini yalınlaştırılan, kesin konturlarla sınırlı ve iki boyutlu biçimler üzerine kurdu. Bu biçimleri saf renklerle, bazen parlak, bazen mat uyumlar içinde yüzeysel olarak boyadı. Işık-gölge oyunlarına başvurmadı. Katı ama açık ve sade bir anlatım yolunu tercih etti.

16 Eylül 2000 tarihinde vefat etti.