Tamer Karadağlı

Tamer Karadağlı

24 Mayıs 1967 tarihinde, Ankara’da doğdu. Çocukluk döneminde ailesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti, ilkokula orada başladı.

Ailesinin Türkiye’ye dönmesi üzerine eğitimine TED Ankara Kolejinde devam etti. Bu okulda öğrenim gördüğü sırada sahnelenen “Kral ve Ben” adlı oyunda yer aldı ve oyuncu olmaya karar verdi.

Liseye başladığı yıl ABD’ye döndü, 18 yaşında Türkiye’ye geri geldi ve lise öğrenimini Çankaya Lisesinde tamamladı.

Sinema oyuncusu olmak amacıyla tiyatro eğitimi almak için konservatuvara, ardından “Shakespeare’in Kuru Gürültü” oyununa hazırlanarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümüne başvurdu. Bu bölümde yüksek öğrenimi tamamladı.

Öğrencilik yıllarında film seslendirmeleri yapmaya başladı. Yaşamı boyunca aralarında Clint Eastwood, Harrison Ford, George Clooney, Russell Crowe, Kevin Costner, Michael Madsen, Antonio Banderas’ın bulunduğu birçok yabancı oyuncunun Türkçe seslendirmesini yaptı. Seslendirme camiasında “George Clooney’nin sesi” olarak tanındı.

Tiyatro eğitimini tamamladıktan sonra dizi oyunculuğu yaptı. “Ferhunde Hanımlar” (1993) dizisiyle tanındı. 2002 yılından itibaren 17 yıl boyunca Türk televizyonlarında yayınlanan “Çocuklar Duymasın” adlı aile dizisinde "Taşfırın erkeği Haluk" rolünü canlandırdı.

2002 yılında 30. Altın Kelebek Ödüllerinde “Çocuklar Duymasın” dizisindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

2007 yılında ABD yapımı “Living and Dying” isimli filmde rol aldı.

2023 yılında 3. Uluslararası Zirve Ödüllerinde “Serhat” isimli projede aldığı rolle En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

Resmî Gazete’de 11 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atandı.

40’ı aşkın yapımda rol aldı. Bazıları şunlardır:

Ferhunde Hanımlar (televizyon dizisi, 1993)

Çocuklar Duymasın (televizyon dizisi, 2002-2019)

Bir Tutam Baharat (2003)

Beyza’nın Kadınları (2005)

Süper Türk (2012)

Pamuk Prens (2016)

Sevdim Seni Bir Kere (televizyon dizisi, 2019)

Serçenin Gözyaşı (2023)