Abba

Abba; Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstadden kurulu 1972-1982 yılları arasında popülerite sağlamış İsveçli bir pop müzik grubudur. Grubun temel taşlarından Björn halk müziği gruplarından birinde üye iken Benny de İsveçin en iyi pop grubu ‘The Hep Starsda piyano çalıyordu. 1966 senesinde bir araya gelen ikili ilk şarkılarını da bu dönemde yaptılar. 1966da Agnetha Fältskog ve Frida adı ile bilinen Anni-Frid Lyngstadın da gruba katılması ile Abba kadrosu tamamlanmış oldu. Agnetha Fältskog ve Björn, 1971 senesinde evlendi.

 

Bu dörtlü, enstrümental ve vokal fon müziğinin yanısıra kendi yaptıkları solo ve düet çalışmalarla grup kariyerlerine başladılar. 1972de ‘People Need Love kırkbeşliğini kaydettiler. Kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak adlandıran grup, İsveçi, Eurovision Şarkı Yarışmasında ‘Ring Ring adlı parçayla temsil ettiler ve üçüncü oldular. Bu başarı onların tanınırlıkları açısından ciddi bir adım olmuş oldu. Grup 1974te ‘Waterloo şarkıları ile yeniden Eurovision Şarkı Yarışmasına katıldılar ve bu sefer birinciliği elde ettiler. İsimlerinin baş harflerini birleştirerek kendilerine de ‘Abba ismini takan grup, elde ettikleri başarı ile Avrupa listelerine hızlı bir şekilde giriş yaparken Amerikada da adlarını duyurdu.

 

Abba, ‘Sos adını verdikleri üçüncü stüdyo albümü ile başarılarını kanıtlarken ‘Mamma Mia şarkıları İngiltere ve Avustralya listelerinin zirvesine yerleşti.

 

1976 senesinden çıkardıkları ‘Greatest Hits ve ‘The Best of Abba Repectively, tüm dünyada büyük ilgi gördü. ‘Fernando ve ‘Dancing Queen gibi şarkıları klasikler arasına girdi.

 

Yine 1976da çıkardıkları dördüncü stüdyo albümleri ‘Arrival tüm şarkıları ile herkes tarafından büyük beğeni kazandı. ‘Money Money Money ve ‘Knowing Me, Knowing You ise daha çok öne çıktı. 1977 senesinde konserlere de katılan Abba için aynı sene bir de film çevirildi. Filmin vizyona girişini, ‘The Album isimli yeni albüm çalışmasının yayınlanması takip etti. ‘The Name of The Game ve ‘Take a Chance On Me şarkıları bu albümde yer alıyordu.

 

1979 senesinde ‘Voulez-Vous albümü müzikseverlelre sunulurken ‘Summer Night City ve ‘Chiquititanın kaydedildiği dönemde Björn ve Agnetha, boşanma kararı aldıklarını açıkladılar. Beklenmedik bu olayın gruba da zarar vereceği düşünüldü. Bu yılın sonunda ‘Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) adlı single çalışmasını yayınlayan grup konserlerine de devam etti.  Peişinden toplama albümleri ‘Greatest Hits Vol. 2 geldi.

 

Abba, 1980de ‘Super Trouper adlı albümü çıkardı ve ‘The Winner Takes It All şarkıları hayranları tarafından oldukça beğenildi. 1981in başında Benny ve Frida boşandı. Beklenenin aksine bu gelişme de Abbaya zarar vermedi ve yıl sonunda Abba, sekizinci stüdyo albümü ‘The Visitors ile piyasaya çıkarak ‘One of Us şarkısı ile de albümlerini duyurdu.  

 

1982de Björn ve Benny çeşitli müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler. Bu dönemde çıkan tek iş olan ‘Abba LP, grubun, ilk on yılında kaydettiği en iyi şarkıları içeren bir toplama albüm niteliği taşırken 2 de yeni şarkı eklendi.

 

Başta Benny ve Fridanın ayrılığı grubu etkilememiş gibi görünse de 1982 yılının sonunda Abba, müzikal çalışmalarını bir süreliğine askıya alma kararı aldı ve bir daha birleşmedi. Müzik dünyasında bıraktıkları iz ve hit şarkıları ile tüm zamanların en iyi grupları arasında yer aldı. 1992de sunulan ‘Abba Gold, büyük ilgi gördü ve 25 milyonluk satış rakamına ulaştı. 1993te ‘More Abba Gold ile devam eden serinin üçüncü albümü ‘The Box Set: Thank You For The Music oldu. Ölümsüzleşen şarkıları ile Abba gelecek nesillerinde dinlemeye devam ettiği bir grup olarak kalacak.