Abdullah Gündüz

Abdullah Gündüz

1952 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde doğdu. İlkokulu Mucur’da, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu. 1977 yılında Basın Yayın ve Halkla İlişkiler yüksek Okulu Radyo Televizyon bölümünü bitirdi.

PTT Genel Müdürlüğünde uzun Yıllar PTT Dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Daha sonra Türk Telekom Dergisini ve Halkla İlişkiler Dergisini çıkardı. Halen aynı dergilerin Yazı İşleri Müdürlüklerini yapmakta.

Şiir yazmaya ve müziğe lise yıllarında Halkevlerinde başladı. Halk müziği başta olmak üzere folklorun hemen her konusunda araştırma, inceleme ve derlemeler yaptı. Birçok Kırşehir türküsünü repertuarlara kazandırdı. TRT Ankara Radyosuna hafta da bir "Halk Müziğimizde Çeşitlemeler", TESK-FM Radyosunda "Türküler Dolusu" ve Kanal A Televizyonunda "Can Cana" programlarını yapmaktadır.

HAMOY Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği Başkanıdır. Türk Telekom Tanıtım ve Reklam Şube Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. Dünya Eğitim Çevre ve Sağlık Vakfı Başkan Yardımcılığı ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği As Başkanıdır.

Halk müziği ve folklor içeren pek çok yayına hazır çalışması vardır. Yurtdışında pek çok ülkede halk müziği solisti olarak ülkemizi temsil etti. Kırşehirli Dernekler Federasyonu Basın Yayın Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir.