Akon

Akon, Senegal asıllı Amerikan vatandaşı ve Müslüman Hip-Hop, R&B, Soul müzisyenidir.Aynı zamanda söz yazarı, besteci, aranjör ve yapımcı ve işadamıdır.Güney Afrika’da elmas madenleri vardır.Ayrıca Senegal’de bir havayolu şirketinin ortağıdır.’Akon’ sahne ismidir.’A-Kon’ yani ’a konvict’ in kısaltmasıdır.Türkçe’de bir mahkum anlamına gelir.İsmi EYKAN diye telafuz edilir.Tam adı Alioune Badara Thiamdır.Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir.Doğum günü 16 nisandır.Fakat yılı hakkında tartışmalar vardır.1973 ya da 1977 olması muhtemeldir.Forbes’e göre 21. yüzyılda, bir yılda 30 milyon dolarla en çok kar yapan R&B şarkıcısıdır.Birçok sanatçıya müzik şirketinin kapılarını açmıştır.Özellikle Lady Gaga, Colby O’Donis ve vatandaşı T-Pain gibi sanatçıların ünlü olmasında büyük payı vardır.
St. Louis, Missouri Eyaleti, A.B.D. doğumludur. Akon, yaşamını 7 yaşına dek Dakar, Senegalde sürdürdükten sonra ailesiyle birlikte New Jerseye taşındı. Babası Mor Thiam bir jazz perküsyonistidir. Hip-Hopla ve suçla ilk defa burada karşılaştı. Birkaç kez hapise girdi. Müzikal çalışmalarına evindeki stüdyosunda devam eden Akon, burada yaptığı kayıtlarla Trouble LPsini çıkarttı. Değişik rap tekniğiyle SRC/Universal Recordsun dikkatini çekmeyi başardı, ve ilk albümünü 2004 yılında yayınladı.
2004 yılında çıkan ilk albüm Trouble’dan çıkan single Locked Up Amerika listelerinde 10. sıraya, İngiltere listelerinde de 5. sıraya oturmayı başardı. Bir diğer single’ı Ghetto’yla azınlık ve varoş yaşamını anlattı. 2005 yılında çıkan Lonely singleı İngiltere, Avusturalya ve Almanyada 1 numara oldu. 2005 yılının nisan ayında Trouble albümü de İngiltere listelerinde 1 numara oldu. Pot of Gold ve Bananza (Belly Dancer) şarkılarına da klip çekti. Sonra da, kendi plak şirketi Konvict Muzik Prodüksiyon’u açtı.
2006 Kasım ayında 2. albümü Konvicted’ı yayınlayan olan Akonun, ilk singleı Eminem ile ortak çalışması olan Smack That oldu. Ondan sonra çıkan single’ı, Snoop Dogg ile yaptığı I Wanna Love You Amerika listelerinde 1 numara oldu. Sonrasında Don’t Matter, Sorry, Blame It on Me ve T-Pain ile olan ortak çalışması I Can’t Wait şarkılarının kliplerini yayınladı. 2007 yılında yayınlanan ve 50 Cent ile bir araya gelen Akon I’ll Still Kill ile İngilterede 2., ABD de ise 3. sıraya oturdu. Konvict Music’ten çıkan Konvicted albümünü satışları oldukça yüksektir. Konvicted’da dikkat çeken bir başka şarkı da anti-gangsta şarkısı da Tired of Runnin’ ’dir. Bu şarkı ile soul efsanesi Curtis Mayfield’ın klasik Super Fly soundtrack’inin içtenliğini hatırlatan Akon; neo-blues olan bu şarkıda "kanundan kaçmaktan yoruldum" derken oyundan çekiliş mücadelesini anlatmaktadır. Ne ironiktir ki, bu melodik parça Akon hala hapisteyken yazılmıştır. "Bu şarkıyı hissedebiliyorsunuz, çünkü gerçek.Her kelimesini içtenlikle yazdım." der Akon bu şarkı için. Bu tarzın öncüsü R.Kelly geleneğini sürdüren Akon, dertli hikayelerden dans pistine ve ilham verici baladlara başarılı bir biçimde geçiş yapar; şarkılar keskin rap sözleriyle dolu, ayrıca Akon sesini çeşitli şekillerde kullanarak geri vokalleri de kendi yapar. "Amacım sokak hayatını yüceltmek değil, ama gangsta’lar da insan. Aileleri ve çocukları var, ben de buna biraz ışık tutmaya çalışıyorum. Kimseye yapmaması gerekenleri söyleyemem, ama bir rol modeli olabilirim." der.Şarkı sözleri keskin olsa da Akon yapımcılıkta yenilikçi olduğunu da kanıtlıyor. Canlı piyano ve keman zigzagları gibi pop müzik öğelerini katmaktan korkmayan Akon’un hüzünlü baladı Never Took the Time da çok başarılıdır. "Beste yaparken müzikal olarak sola yakın olmaya çalışıyorum. Şu anda müzikte farklı stiller elde etmeye çalışmak yapımcılara bağlı." diye açıklar Akon.
Akon dünya genelinde birçok sanatçıyla düet yapmıştır. Yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı düet şarkılar için aranılan isimdir. 2008 yılında yaptığı düetlerle gündeme gelmiştir. Colby O’Donis ile yaptığı What You Got şarkısı Billboard 200 listesinde 11. sıraya oturdu. DJ Khaled, Lil’ Wayne, Rick Ross, T.I. gibi isimlerle yaptığı düet We Takin’ Over ABD, İngiltere, Almanya ve Türkiyede 1 numara olmayı başardı. Yaptığı bir diğer ses getiren düet ise Shaggy ile yaptığı What’s Love şarkısı vardır. Bu şarkıyla İngiltere ve İtalya’da 4, ABD de ise 9 numara olmuştu. 2008 yazında Kardinal Offishall ile ortak çalışması Dangerous şarkısı, yine tüm dünyada ses getirdi. 2008’in son aylarında Freedom isimli üçüncü albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde yer alması beklenen parçalardan biri olan Hold My Hand adlı şarkıda çocukluğunun idolü Michael Jackson ile düet yaptı. Fakat şarkı internete sızınca albüme konulmadı. Albümün ilk single’ı Right Now (Na Na Na) oldu. Daha sonra Lil’ Wayne ve Jeezy ile ortak I’m So Paid çıktı. Bunların ardından, kendi müzik şirketine bağlı sanatçılar Kardinal Offishall ve Colby O’Donis ile birlikte yaptığı Beautiful şarkısı, sonra da We Don’t Care parçası izlemiştir.Akon,küçüklüğünden bu yana bir Michael Jackson hayranıdır. Bir zamanlar hayalini bile kuramayacağı sanatçı ile yaptığı düet anının hayatındaki o ana kadar yaşadığı en önemli an olduğunu söylemiştir; ve ayrıca Akon Michael Jackson’ın çıkaracağı Thriller 25 albümü için Wanna Be Startin’ Somethin’ şarkısını coverlamıştır ve Michael Jackson ile beraber yorumlamıştır. Akon heyecanla verdiği açıklamada: Bu benim hayallerimin gerçek olduğu andı. İnanın hayatta başarmak istediğim şeyleri madde madde yazmıştım ve Micheal ile düet yapmak her zaman listenin en başında yer alıyordu. Hatta bir gün bu hayalim gerçekleşirse emekli olma zamanım gelmiştir diye yazmıştım. Ancak Michael Jackson hayalim tahminimden 10 sene evvel gerçekleşti, dolayısıyla bende emeklilik planlarımı biraz ertelemek durumunda kalıyorum şeklinde konuştu. 2009 yazında ünlü DJ David Guetta’yla Sexy Bitch şarkısını da seslendirmiş ve çok ses getirmiştir.
Akon, Türk bir firmayla da kendi adını taşıyan giyim markasının üretilmesi için anlaşmıştır. Markanın adı Aliaune’dir. Ayrıca Akon, 2010 FIFA Dünya Kupası’nın resmi sanatçısıdır.2010 yılında çıkaracağı Stadium adlı albümünde 2010 FIFA Dünya Kupası’nın resmi şarkısı olan Oh Africa parçasına da yer verecektir.Şarkıya ünlü şarkıcı Keri Hilson’ın da eşlik etmektedir. 2010da piyasaya süreceği 4. albümünde David Guetta ve Lady GaGa ile ortak çalışmalara da yer verecektir.Türkiye’deki ilk konserini 21 Mayıs Cuma 2010da İstanbul’da Maçka Küçükçiftlik Parkta vermiştir.

Ödülleri

Amerikan Müzik Ödülleri
2007 - Favori Erkek R&B/Soul Sanatçı (Kazandı)
2007 - Favori Erkek Pop/Rock Sanatçı (Adaylık)
2007 - Yılın Sanatçısı (Adaylık)

BET Ödülleri
2007 - En İyi Erkek R&B Sanatçı (Adaylık)
2007 - En İyi İşbirliği: I Wanna Love You (Adaylık)
2007 - Yılın En İyi Videosu: I Wanna Love You (Adaylık)

BET Hip-Hop Ödülleri
2007 - En İyi İşbirliği: We Takin’ Over (Adaylık)
2007 - People’s Champ Ödülü: We Takin’ Over (Adaylık)
Grammy Ödülleri
2008 - En İyi R&B Albüm: Konvicted (Adaylık) 2008 - En İyi Rap/Sung İşbirliği: I Wanna Love You (Ad
aylık)
2008 - En İyi R&B Grup Performansı: Bartender (Adaylık)
2008 - En İyi Pop İşbirliği : The Sweet Escape (Adaylık)
2007 - En İyi Rap/Sung İşbirliği: Smack That (Adaylık)

MOBO Ödülü
2007 - En İyi R&B Sanatçı (Adaylık)
2007 - En İyi Uluslararası Sanatçı (Adaylık)

MTV Video Müzik Ödülleri
2007 - En İyi Erkek Sanatçı (Adaylık)
2007 - En Sansasyonel İşbirliği: The Sweet Escape (Adaylık)
2007 - En Sansasyonel İşbirliği: Smack That (Adaylık)
2005 - MTV2 Ödülü: Locked Up (Adaylık)

MTV Avrupa Ödülleri
2007 - En İyi Albüm: Konvicted (Adaylık)
2005 - En İyi Hip-Hop Sanatçı (Adaylık)

Teen Choice Ödülleri
2007 - Choice R&B Sanatçı (Adaylık)
2007 - Choice Aşk Şarkısı: Don’t Matter (Adaylık)
2007 - Choice Müzik Single: The Sweet Escape (Adaylık)

Vibe Müzik Ödülleri
2007 - En Cool İşbirliği: We Takin’ Over (Adaylık)
2005 - En Sıcak Hook: Soul Survivor (Adaylık)
2004 - En Sıcak Hook: Locked Up (Adaylık)