Ali Tekintüre

Ali Tekintüre

10 Haziran 1953 tarihinde, Besni Adıyaman’da doğdu. Genç yaşta ailesiyle beraber İstanbul’a göç etti. Genç yaşlarından bu yana arabesk şarkılar için söz yazdı. Askerdeyken yazdığı “Tanrı’m Beni Baştan Yarat” şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve 1974 yılında Emel Sayın’ın parçayı okumasıyla tanınmaya başladı. Gülten Tekintüre ile evlendi.

1978 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı ve başrollerinde Sümer Tilmaç, Erol Taş, Muharrem Gürses ve Gülden Karaböcek’in oynadığı “Dilek Taşı” adlı sinema filmi için arkadaşı Mesut Poyraz’la beraber sözlerini yazdığı “Dilek Taşı” şarkısı, Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açtı. Hemen ardından sözlerini yazdığı “Sürünüyorum” adlı şarkı, statlarda marş oldu. Yazdığı “Gitme” parçası 1987’nin en çok dinlenen şarkılarından biri oldu.

Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin sanatçıları ile çalıştı ve unutulmaz şarkılara imza attı. On tane de şiir kaseti çıkarttı. 400 şarkısı, sinema filmlerinde yer aldı.

“Duyar mısın Feryadımı” adlı şarkısını; Mesut Engin, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Zeki Müren, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can, Mine Koşan, Kamuran Akkor, Gönül Akkor, Huri Sapan, Kibariye gibi şarkıcılar okudu.

Bir röportajında, İstanbul'a gelmesinin ardından yaşadıklarını anlattı ve kendisiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Benim hayatım mütevazı bir hayat, Türkiye'de herhangi bir insanın yaşadığı gibi. Yokluktan gelip babası vefat etmiş bir insanın hayat mücadelesi... Çoğu kimse zanneder ki ben üniversite okudum. İlkokulu bitirdim ve bırakmak zorunda kaldım. Babam vefat ettikten sonra sekiz kardeş İstanbul'a geldik. Çok zor zamanlardan geçtik, herkes gibi. Benim anlattıklarım benim hayatım değildir de hissettiklerimdir. İnsanlardan hiç kopmadım çünkü. Bijuteriyle başladım. Kuyumcu yaldızcılığı yaptım ama hep yazdım. Bir süre sonra da sadece bu yöne gelmek için bıraktım. Asgari ücretle çalışmayı göze alarak Türküola firmasında yıllar yılı çalıştım. Sanatçılarla ilgili resim çekimlerine kadar her işle uğraştım, sırf bu işin içinde olayım diye. Şarkılarımı vermenin yanı sıra bu işin emekçiliğini de yaptım. 13-14 sene sigortamı dışarıdan ödeyerek emekli oldum. Keşke birçok arkadaşım da bunu yapabilip o mağduriyeti çekmeseydi. Hala sigortası olmayan arkadaşlarım var. Bizim de elimizden fazla bir şey gelmiyor. Öyle birikimi olan insan da değilim. Şarkılarım biraz daha fazla olduğu için geçimimi sağlayabilen bir insanım. Arkadaşlarımı gördükçe üzülüyorum. Onların hakları birilerinin cebinde yani.”

Uzun süre kanser tedavisi gördüğü hastanede, 15 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

En Bilinen Şarkıları:

"Tanrım Beni Baştan Yarat", "Kadehi Şişeyi Kırarım", "Gidecek Bir Gün", "Dilek Taşı", "Sürünüyorum", "Kırılsın Ellerim", "Duyar mısın Feryadımı", "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi", "Senden Vazgeçmem", "Evlat", "Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür", "Acı Gerçekler", "Seni Yakacaklar", "Canım Dediklerim", "Benim İçin Üzülme", "Tövbe Ettim", "Bir Kadın Tanıdım", "Hangimiz Sevmedik", "Gitme", "Sen Beni Ömrünce Unutamazsın", "Engel Çıktı Aramıza", "Gidecek Bir Gün" (Aldanma Çocuksu Mahzun Yüzüne), "Şarkılar Senin İçin"

 Albümleri:          

"Benim Güzel Şarkılarım", "Benim İçin Üzülme", "Arabeskçi", "Çağırma Beni", "Hangimiz Sevmedik", Sevenlere", "Şarkılar Ağlıyor", "Şiir ve Müzik", "Canım Dediklerim", "Üzülme"