Alien Ant Farm

Alien Ant Farm

ABD’nin Riverside şehrinde 1995’te dört arkadaş tarafından kurulan bir müzik grubudur. Grubun kadrosu; gitarda Terry Corso, vokalde Dryden Mitchell, bateride Mike Cosgrove ve basgitarda Tye Zamora şeklindedir. “Uzaylı Karınca Çiftliği” anlamına gelen “Alien Ant Farm” ismi Corso’nun hayal gücünün bir neticesidir.

Genç adam bir gün iş yerinde çalışırken insanların yaratıklar tarafından yaratıldığı üzerine çeşitli düşüncelere kapılır. İnsanların karıncalara benzer bir biçimde ve karınca çiftliklerinde büyütüldüğünü zihninde canlandırır, düşüncelerini arkadaşlarına açar ve bu isim üzerinde karara varılır.   

Grup üyeleri oldukça erken bir yaşta müzikle tanıştı. Mitchell, gitar çalan babasından etkilendi. Corso, atölyede gitar ve bateri çalmayı hatta şarkı sözü yazmayı öğrendi. Cosgrove, çocukluğundan beri hayalini kurduğu bateriyi çalmayı en sonunda başardı. İlerleyen yaşlarında da bateri dersleri alarak kendini geliştirmeye devam etti. Zamora’nın ilk enstrümanı bir gitardı. Zaten Zamora’nın, Boston ve The Queen grupları ile gitar çalma tecrübesi vardı.  

Alien Ant Farm grubu kısa bir zamanda oluşturuldu. Hemen ardından yerel radyoların listelerine katılarak seslerini daha iyi duyurma imkânını elde etti. Alien Ant Farm’ın ilk çıkış albümü olan Greatets Hits, 1999 yılında yayımlandı. Bu albümle oldukça olumlu tepkiler alan grup, müzik âlemine hızlı bir giriş yaptı.

Çeşitli yarışmalara katılarak pek çok birincilik elde ettiler. Ülkelerinde düzenlenen bazı şenliklerde sahneye çıktılar. Albümleri, LA Müzik Ödülleri Yarışması’nda En İyi Bağımsız Albüm Ödülü’nü almaya hak kazandı. Alien Ant Farm grubu, Papa Roach adlı başka bir müzik grubu ile turnelere gitmeye başladı. Papa Roach, meşhur olduğu andan itibaren Alien Ant Farm’ın adını, gittiği her yerde duyurmaya başladı. Sonunda grup, Papa Roach’un etiketi olan New Noizeun imzası ile etiketlendi.

Alien Ant Farm, DreamWorks katkılarıyla 2001 yılının Mart ayında ANThology’yi yayımladı. Albümde, Michael Jackson’ın Smooth Criminal isimli şarkısına yer verildi ve bu, grubun en favori aranjman çalışmalarından biri oldu.

Bu başarılarının ardından grup, sıradaki albümlerinde film müziklerine de yer vermeyi planladı. Bunlardan biri 2001 yılında çıkan Amerikan Pastası 2 oldu, 2002 yılında da The Late Show with Stephen Colbert’da boy gösterdiler. Böylelikle Alien Ant Farm, Avrupa’daki müzisyenlerle iletişime geçme şansını yakaladı. Grup, 2002 yılının bahar aylarında Örümcek Adam’ın film müziklerinden birine imzasını atarak gördüğü ilgiyi ikiye katladı. Bug Bytes isimli şarkıyla şöhretine şöhret katan grup, birkaç gün sonra acı bir olayla karşılaştı.

Alien Ant Farm grubu üyeleri, otobüs ile Lizbon’a doğru yol alırken ciddi bir trafik kazası geçirdi. Saat 02:20 sularında meydana gelen kazada otobüs sürücüsü hayatını kaybetti, grup üyeleri ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. En ağır yaralı, boynu kırılan Mitchell oldu. Corso’nun ise sol bacak kemikleri kırıldı. Zamora’nın sağ ayak parmağı zedelenirken Cosgrove ise şans eseri küçük kesik ve sıyrıklarla kazayı atlattı. Uzun bir tedavi sürecinin ardından normal yaşamlarına geri döndüler. Omurgası zarar gören Mitchell, birtakım kalıcı sinir sıkışmaları sebebiyle zor zamanlar geçirdi. Tüm albüm çalışmalarına ve turnelerine ara vermeye mecbur kalan Alien Ant Farm, yaralarını önemli ölçüde sararak yeniden bir araya geldi.

19 Ağustos 2003’te grubun yeni albümü truANT çıktı. Latin ezgileri, pop ve punk enerjisi ile akılda kalmayı başaran truANT’ta çaresizlik ve hüzün duygusu hâkimdi. Bu durum, grubun içinde bulunduğu sancılı dönemin ruhsal bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Albümde öne çıkan şarkılardan bazıları şunlardır: Drifting Apart, These Days, Goodbye ve Rubber Mallet...

Albümün çıkışından bir müddet sonra, 2003 yılında Alien Ant Farm, bazı hususlarda anlaşamadığı gitarist Terry Corso ile yollarını ayırdı. 2003 yılı turnelerinde gitarlar Victor Camacho’ya emanet edildi. Günümüzde ise Tim Peugh bu görevi sürdürmektedir.

Grubun 2006’da Up in the Attic, 2015 yılında ise Always and Forever isimli albümleri yayımlandı. Alien Ant Farm grubu, çalışmalarına hâlen devam etmektedir.

Kaynak:

https://alienantfarm.com/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Alien_Ant_Farm