Allen Iverson

Allen Iverson

Allen Ezail Iverson (d. 7 Haziran 1975), ABD’li NBA takımı Philadelphia 76ers’ın guard oyuncusu. Boyu 1.83 cm, kilosu ise 81,6 kg’dir. Kendisine özel üretilen Reebok marka ayakkabıyı giymektedir. Lakabı "The Answer"dır.2008-2009 Sezonunun başında Detroit Pistons’a takas olmuştur. NBA’de oynayan en popüler oyunculardan biridir. Birçok rekoru vardır. Dört kez NBA sayı kralı olmuştur. Kariyer sayı ortalaması 27,7 sayıdır (Wilt Chamberlain ve Michael Jordan’dan sonra üçüncü sıradadır).

Annesi, kendisine henüz 15 yaşında gebe kalmış ve NBA’de oynarken (1997) Sixers’ın yıldızı Iverson’un babası sevgilisini bıçakladı haberleri patlak verene kadar babasından haber alamamıştır.Hayat standardı NBA’ya girene kadar açlık sınırında kalmış,her şeyiyle ilginç bir NBA yıldızıdır.

Futbol onun ilk gözağrısıydı. Basketbola ise annesinin zoruyla basladı. Lisede okulun hem Amerikan Futbolu takımında hem de Basketbol takımında yer aldı. İki takımda da eyalet şampiyonluğu yaşadı ve Virginia’ daki liseler arasında en değerli sporcu ödülünü aldı. Arkadaşlarıyla birlikte şampiyonluğu kutlarken ırkçı bir grupla çıkan kavga sonucu çete kurmak suçlamasıyla tutuklandı. Kavganın çıktığı bowling salonundaki kameralarda görüntüsü çıkmamasına rağmen, hakimin davalılardan birinin yakını olmasından dolayı 5 yıl hapse mahkum edildi. Kamuoyundaki yoğun baskılar sonucu cezası ağır ceza kapsamından çıkarıldı ve 4,5 ay sonra özgürlüğüne kavuştu. Dönemin eyalet valisinin (Doug Wilder), eyalet tarihinin ilk siyahi vali olmasının bu kararda etkili oldugu söylenir. Keza Iverson valinin özel af talebiyle hapisten çıkmıştır. Bu kavga ve sonrasındaki hapis dönemi Allen Iverson’a birçok üniversitenin yolunu kapatmıştır.

2010 yılına geldiğimizde ise Iverson aile sorunlarıyla karşı karşıyadır .Çocuğu tanımlanamayan bir hastalığa yakalanmıştır bununla birlikte karısı boşanma davası açmıştır .

Ona üniversite yolunu açan isim ise Georgetown Üniversitesi antrenörü John Thompson’dur. Geçmişinden dolayı başlarda şüpheyle yaklaştığı Iverson’a üniversitedeki yılları boyunca koçluğun yanı sıra babalıkta yapmıştır. Georgetown üniversitesinin resmi gazetesi The hoya dahil olmak üzere Iverson’un üzerine her gidildiğsinde koç Thompson yıldız oyuncusuna sahip çıkmıştır. Özellikle Amerikan dindar ve ırkçı kesiminin Iverson’a(hapis dönemindeki curcuna ve hapisten çıkış şeklinden dolayı)duydugu öfke çoğu kez Georgetown takımının deplasmanda oynadığı maçlarda pankartlarla ve kavgalarla ortaya çıkmıştır. Bu olayların hepsinde koç Thompson oyuncusuna sahip çıkmıştır. Bu dönemde Iverson uslu durmak adına etrafında olup bitenlere sahada attığı sayılarla cevap verdiği için The Answer lakabını almıştır. Ancak ailesinin maddi imkânsızlıkları ve kardeşinin hastalığı sebebiyle okuduğu güzel sanatlar bölümünü bırakarak 1996’da NBA’ a katılma kararı almıştır.

Tiura adında bir kızı ve Allen adında bir oğlu vardır. Sports Illustrated dergisini okumaktan hoşlanır. Samuel L. Jackson ve Al Pacino en sevdiği aktörlerdir.En sevdiği aktris ise Halle Berry dir.Favori şarkısı Notorious B.I.G den Unbelievable’dir.

Bir tane rap tarzında albümü de vardır. Adı "Allen Iverson aka Jewels : 40 Bars"dır ancak tartışmalara yol açan şarkı sözlerinden dolayı albüm piyasaya çıkamamıştır. Başarılarla dolu kariyerine 26 Kasım 2009 tarihinde son verdiğini açıklamıştır. 02 Aralık 2009 Çarşamba günü Tekrar 1 Yıllığına eski takımı Philadelphia Sixers’la anlaşarak NBA’e geri dönmüştür.