Ayşe Nazlı Ilıcak

Ayşe Nazlı Ilıcak

1944 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okuduktan sonra, Lozan Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi’nden mezun oldu.

1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak’la evlendi ve eşinin gazetesinde başyazar oldu. 1974 yılında Tercüman’da köşe yazılarına başladı. 1988 yılına kadar Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi. Meydan, Akşam, Yeni Şafak, D.B. Tercüman, Sabah ve Bugün gazetelerinde yazdı.

1999 yılında yapılan genel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. 22 Haziran 2001’de, Anayasa Mahkemesi’nin Fazilet Partisi’ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düşürüldü ve 5 yıl siyaset yasağı getirildi. 2007 Genel Seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yaptığı milletvekilliği adaylığı başvurusu reddedildi. Bir süre Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyesi oldu. Basın Şeref Kartı sahibidir.

21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu’nun kızıdır. Valilik, 29., 31., 32., 39. ve 41. hükümetlerde bakanlık yapmış olan Turhan Kapanlı dayısıdır. İlk eşi Kemal Ilıcak’ı 1993’te kaybeden Ilıcak, işadamı ve siyasetçi Emin Şirin’le kısa süren bir evlilik yaptı. İki çocuk annesidir.