Başkal

1972 yılında dünyaya gelen Başkal ist doğumu olup aslen Ispartalı’dır. Afyonlu bir anne ve Ispartalı babası sayesinde her ne kadar İstanbul’da yaşamı olsada tam bir Anadolu kültürüyle yetişmiştir. Daha ilkokula başlamadan köyde dedesinden dinlediği türküler sayesinde Türk halk müziğine sevdalanmış kendi deyimiyle o günlerden beri esiri olmuştur. 7 yaşında babasının aldığı ilk bağlamasıyla öğrenim hayatı ile beraber müzik hayatıda başlamıştır. İlk orta ve lise öğrenimini tamamladığında artık gideceği yolu belirleyen Başkal, vatani görevini tamamlayıp döndüğü gibi konservatuar sınavlarına girmiş İstanbul Teknik Ünüv. Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nü kazanarak müziğe olan sevdasını akademik olarakta desteklemiştir.

Bu arada çeşitli yarışmalardan birincilikler almış çeşitli yerlerde programlara çıkmış ve bu programları sırasında tanıştığı bir prodüktörten aldığı teklif doğrultusunda 2000 yılında ilk profesyonel albüm çalışmasını yaparak yalan dünya ile müzik piyasasına hızlı bir giriş yapmıştır. Aynı yıl özel bir kurumun Türk halk müziği dalında en iyi çıkış yapan sanatçısı seçilmiş özellikle bozlak gırtlağı sayesinde halkın ve otoritelerin büyük beğenisini kazanmıştır. Sonrasında müzik piyasasının rekabet ortamında yapılan planları kendi aile ve geleneğine uygun görmediğinden uzunca bir süre albüm yapmayan Başkal 2. albümü olan Senin İçini 2005 yılında kendi imkanlarıyla piyasaya çıkarmıştır.

2006 yılında yaptığı ne mutlu türküm diyene adlı albümlede 3.profesyonel çalışmasını halka sunmuş özellikle bazı kesimlerden tepki almasına rağmen Türkün ve Türkünün sesi olmaktan ödün vermeyen Başkal sesi ve yorumu ile dikkat çekerek yolunda ilerlemiştir. Yurtdışında üniversitelerden gelen sesinin psikolojik etkisi hakkındaki çalışmalar ve hasta üzerinde olumlu etkileri ile ilgili çalışmalar için davetler almış ama uzun süre Türkiye’den ayrı kalamayacağını düşünerek bu çalışmalar dışardan destek vermiştir. Mesleki hayatında sesi ve yorumu dışında hiçbir şekilde gündeme gelmek istemeyen Başkal bu mevcut duruşuyla ve tavizsiz yapısıya bazı kanalların ve müzik yapımcılarının kara listesine girmiş olsada halen çalışmalarına ve halk konserlerine yoğun bir şekilde devam etmektedir. 4. albümü çok yakında sevenlerine ulaşacak olan Başkal türküye ezgi deyenlere değil türküye türkü diyenlere türküyü Türkiye kadar güzel söylerek yoluma devam edeceğim diyerek Türkün ve türkünün sesi olarak sizlerinde destekleri ile daha da ilerleyeceğine inanmaktadır