Behiye Aksoy

Behiye Aksoy

19 Eylül 1933 tarihinde İstanbul Çamlıca’da dünyaya geldi. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu Ankara’da bitirdi. Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk’tan ders aldı.

1947 yılında Ankara Radyosu imtihanına girdi. 200 kişi arasından seçilip; Berrin Erbay (Kurt), Mefharet Atalay, Hüseyin Ayman, Muzaffer Birtan ve Behzat Doğu ile birlikte Ankara Radyosuna adım attı, 1948 yılında stajyer olarak görev yapmaya başladı. Türk müziği alanında imtihana girmesine karşın hocası Muzaffer Sarısözen kendisini halk müziği yurttan sesler korosuna uygun gördü.

Sarısözen sonraki yıllarda gırtlak yapısının yatkın olmadığını ve isteksiz olduğunu görünce sanatçıyı; Türk müziği kısmına yönlendirdi. 9 yıl aralıksız şarkı söylediği Ankara Radyosunda repetitör muavini oldu. 29 Aralık 1951 tarihin de Türk müziği saz sanatçısı ve bestecisi Halil Aksoy ile evlendi. Halil Aksoy ile olan evliliğinden oğlu Ahmet Kazım doğdu.

1958 yılında ilk kez Ankara Göl Gazinosu’nda sahne aldı. Aynı yıl imzalanan Bağdat Paktı dolayısıyla bir sanatçı grubuyla Bağdat’ta 15 günlük bir konser verdi. 28 Ekim 1961 tarihinde Maksim Gazinosuda dönüşümlü olarak Zeki Müren ve Orhan Boran ile birlikte program yapıp Maksim tarihinin ilk kadın assolistlerinden oldu.

Daha sonra Tepebaşı Gazinosunda 2 sezon boyunca çalıştı. Fahrettin Aslan ile evlendi. 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı "Kederli Günlerim" isimli filmde rol aldı. Filmde o dönemde çıkardığı plaklarından şarkılar da seslendiren Behiye Aksoy bu filminden sonra uzun süre filmlerde rol almadı. 31 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’da bir huzurevinde vefat etti.