Burhan Özfatura

Burhan Özfatura

8 Haziran 1943’te Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğdu. İlkokulu Mustafakemalpaşa’da, ortaokul ve liseyi ise Balıkesir’de bitirdi. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1964’te mezun oldu.

Maliye Bakanlığı hesap uzmanlığı, İzmir Hesap Uzmanları grup başkanlığı, İzmir defterdarlığı, öğretim görevliliği, başbakanlık müşavirliği ve yeminli mali müşavirlik yaptı. 1966 yılında İzmir Grubu’na atandı. 1968-1970 yıllarında Mardin, Cizre ve Nusaybin’de seyyar jandarma olarak askerlik görevini yerine getirdi. Terhis olduktan sonra tekrar İzmir Hesap Uzmanları grup başkanlığı görevine getirildi.

1973-74 tarihleri arasında Belçika’da KDV konusunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı kurumuna tayin edildi. İki sene boyunca bu görevi sürdürdü.

Siyasi baskılar nedeniyle defterdarlıktan ayrılan Özfatura, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümüne geçti. Ücret Sistemleri konusunda yüksek lisans, İş Gücü Planlaması hususunda ise doktora yaptı. Dokuz yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Turgut Özal’ın öncülüğünde uygulanmaya başlanan 24 Ocak kararlarında vergi uzmanı olarak çalıştı. 1989’dan itibaren bir yıl süreyle başbakanlık müşaviri olarak görev yaptı ve emekli oldu.

1984’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı. 1989’da Yüksel Çakmur’a karşı kaybetti. 1994’te başka bir partiden aday olarak belediye seçimlerini tekrar kazandı.

Görev süresi boyunca bilhassa Büyük Kanal Projesi ve Halkapınar-Üçyol metro hattı gibi projelere imza attı. 15 Aralık 1986’da Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret AŞ’yi kurdu.

1999 yılında belediye başkanlığı görevini devrettikten sonra asıl mesleği olan yeminli mali müşavirliğe geri döndü. 2021 yılında Yaşadıklarım Unutmadıklarım Yazdıklarım adında bir kitap yayımladı. Türkiye, Dünya, Ege Haber ve Yeni Asır gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Burhan Özfatura, evli ve üç çocuk babasıdır.